System MESH – jak działa i czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie na zwiększenie zasięgu domowego Wi-Fi?
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez sieci Wi-Fi, która towarzyszy nam zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Smartfony, tablety, laptopy, niekiedy też telewizory Smart, drukarki i inne urządzenia, z których korzystasz na co dzień, sieć Wi-Fi wykorzystują podczas codziennej pracy. Prowadzenie kabli przez cały dom czy biuro generuje spore koszty. Wielu użytkowników uważa też, że kable te są niewygodne podczas codziennego użytku, bo ograniczają mobilność urządzeń przenośnych.
Sieć bezprzewodowa sprawia, że z Internetu i wszystkich jego zasobów można korzystać z dowolnego miejsca, pod warunkiem, że dociera tam sygnał sieci Wi-Fi. I właśnie tu najczęściej pojawia się problem – betonowe ściany, metalowe elementy, zła konstrukcja budynku, meble, duży obszar biura lub domu i inne urządzenia elektroniczne znajdujące się w pobliżu routera, sprawiają, że powstają tzw. martwe strefy, czyli obszary, do których sygnał sieci bezprzewodowej po prostu nie dociera. Czasami zdarza się też tak, że słuchawki Bluetooth i myszki komputerowe, również mogą powodować zakłócenia, a ich odłączenie sprawia, że sieć Wi-Fi zaczyna działać szybciej.
W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:
- Czy wzmacniacze sygnał tu najlepsze z dostępnych na rynku?
- Czym jest system MESH?
- Jak działa system MESH i jakie ma zalety?
- Jak skutecznie zwiększyć zasięg sieci Wi-Fi w domu i biurze?
Wzmacniacz sygnału – czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie?
Kiedy zauważysz problemy z funkcjonowaniem sieci Wi-Fi w swoim domu, to prawdopodobnie
w pierwszej kolejności pomyślisz o wzmacniaczu sygnału. Wydaje się, że ciągle jest to najczęściej stosowana praktyka w przypadku tradycyjnych sieci bezprzewodowych. Wzmacniacze sygnału to niewielkie urządzenia wyposażone w anteny, które odbierają sygnał z routera, wzmacniają ich siłę,
a w kolejnym etapie przesyłają do urządzeń odbiorczych.
Jeśli chcesz, aby sieć Wi-Fi objęła swoim zasięgiem naprawdę spory obszar, to niestety – musisz zakupić kilka takich urządzeń, a to z kolei będzie wiązać się ze sporym kosztem. Podczas wyboru najlepszego wzmacniacza sygnału koniecznie musisz też wziąć pod uwagę prędkość transmisji i to, czy wzmacniacz obsługuje najnowsze standardy Wi-Fi, częstotliwość emitowanego przez niego pasma oraz możliwość przewodowego podłączenia urządzeń. Warto wiedzieć jednak, że wzmacniacze kiepsko radzą sobie z przełączaniem użytkowników pomiędzy punktami dostępowymi. Problemy pojawiają się też wtedy, kiedy notebook nie wie, kiedy ma się przepiąć na sieć wzmacniacza, a to z kolei powoduje, że korzysta z coraz słabszego sygnału routera głównego.
Wzmacniacze to dobry i uzasadniony pomysł wtedy, kiedy chcemy podłączyć jakieś urządzenie do sieci na stałe, bez konieczności przemieszczania go i przepinania pomiędzy punktami dostępowymi. Takimi urządzeniami, które będą dobrze działać w korelacji ze wzmacniaczem, mogą być np. sterownik do bramy w domu, który zawsze będzie w tym samym miejscu lub sterowniki rolet w inteligentnym domu. W przypadku telefonów , tabletów i notebooków takie urządzenie nie zawsze będzie działać optymalnie i raczej nie sprawdzi się dobrze.
Jeśli chcesz wykorzystać wzmacniacz sygnału Wi-Fi w swoim domu rekomendujemy skorzystanie z któregoś z poniższych modeli:
- Uniwersalny wzmacniacz sieci bezprzewodowej AC750 (https://www.tp-link.com/pl/home-networking/range-extender/re190/)
- Uniwersalny wzmacniacz sieci bezprzewodowej AX1500 (https://www.tp-link.com/pl/home-networking/range-extender/re505x/)
- Wzmacniacz sygnału bezprzewodowego z gniazdkiem elektrycznym, 300 Mb/s (https://www.tp-link.com/pl/home-networking/range-extender/tl-wa860re/)
Pamiętaj jednak, że chociaż wzmacniacze sygnału część problemów są w stanie skutecznie wyeliminować, to ich efektywność nadal uzależniona jest od odległości urządzenia od wzmacniacza.
Istnieje znacznie lepsze rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Systemy MESH, bo o nich mowa, coraz chętniej wykorzystywane są w przestrzeniach komercyjnych, a z ich zalet zaczynają czerpać również użytkownicy domowi. Ceny urządzeń potrzebnych do budowy sieci siatkowej nie stanowią dużego obciążenia dla budżetu, więc są wartą rozważania alternatywą dla wspomnianych wzmacniaczy sygnału.
Czym jest system MESH i jak działa?
Najprościej rzecz ujmując – systemy MESH tworzy grupa połączonych ze sobą routerów, które współdziałając tworzą sieć Wi-Fi o powiększonym zasięgu. Urządzenia bezustannie się między sobą komunikują, dzięki czemu powstaje siatka (sieć kratowa), która obejmuje swoim zasięgiem określony obszar. Każde urządzenie wchodzące w skład systemu MESH łączy się innymi, dzięki czemu jest elementem jednolitej sieci Wi-Fi. Przemieszczający się po mieszkaniu użytkownik cały czas korzysta z jednej sieci, chociaż w rzeczywistości jego urządzenie łączy się międzyczasie z różnymi urządzeniami dostępowymi. Co ważne, sieci MESH są w większości centralnie zarządzane przez kontroler, co powoduje, że sieć jest inteligentna i sama decyduje o przełączaniu użytkowników pomiędzy punktami dostępowymi.
System MESH można w razie potrzeby rozbudowywać – zwiększając obszar pokryty sygnałem poprzez dodawanie kolejnych urządzeń. Jeśli w którymś z pomieszczeń nadal będzie występował problem z działaniem sieci bezprzewodowej, wystarczy umieścić w nim kolejną jednostkę sieci MESH, aby wszystko działało sprawnie. System MESH w porównaniu z tradycyjnymi sieciami Wi-Fi opartymi na routerach oraz wzmacniaczach sygnału, działa zdecydowanie płynniej, a samo połączenie jest stabilniejsze. Zmniejszenie prędkości transmisji na każdym kolejnym punkcie jest dużo mniejsze niż w przypadku wzmacniaczy, co stanowi kolejną zaletę sieci siatkowej. Ważne jest także to, że systemy MESH, w zależności od wybranego modelu, mogą niemalże całkowicie zniwelować efekt zmniejszenia prędkości transmisji.
Jak działa system MESH?
System MESH tworzy stacja bazowa, która najczęściej podłączona jest kablem do modemu DSL. W większości przypadków domowy modem jest zintegrowany z routerem, dzięki czemu stacja bazowa może być podłączona do wejścia LAN routera. Cała sieć MESH działa pod tą samą nazwą sieci (SSID), dzięki czemu zmiana routera siatkowego na drugi router siatkowy odbywa się płynnie. Przemieszczając się po domu z telefonem, urządzania zawsze dostarczają najsilniejszy sygnał, który w tym momencie przejmie połączenie. W tradycyjnym systemie WLAN z repeaterem zawsze pozostaniesz połączony ze wzmacniaczem, nawet jeśli w danym momencie będziesz znajdować się bliżej routera, który mógłby zaoferować Ci lepsze połączenie.
Sieć Wi-Fi w całym domu – zalety systemu MESH
Routery siatkowe tworzące system MESH sprawiają, że urządzenia podłączone do bezprzewodowej sieci działają po prostu lepiej. Tradycyjne routery transmitują Wi-Fi z jednego punktu do drugiego, systemy MESH mają zaś wiele punktów dostępu. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku domów o dużej powierzchni, w których pojawia się problem ze słabym lub niepełnym zasięgiem sieci Wi-Fi. Routery siatkowe zbudowane są w taki sposób, aby mogły pokryć zasięgiem duże i średnie przestrzenie, domy z dwoma kondygnacjami, domy ze ścianami wewnętrznymi zbudowanymi z cegły i te z nietypowym układem. Systemy MESH w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami sprawiają też, że wiele użytkowników jednocześnie może połączyć swoje inteligentne urządzenia do sieci, bez jednoczesnego spowalniania przepustowości Wi-Fi.
Konfiguracja domowego systemu MESH
Systemy MESH nie wymagają skomplikowanej konfiguracji, która często dotyczy innych urządzeń sieciowych. Technologia MESH jest inteligenta i działa intuicyjnie. Tworzy stabilną sieć, która działa poprawnie nawet wtedy, kiedy jeden z elementów sieci ulegnie awarii. Systemy MESH takie jak np. DECO M4 (2-pack) świetnie sprawdzają się również podczas kontrolowania i obsługi inteligentnego domu, gdyż pozwalają na zarządzanie wszystkimi podłączonymi urządzeniami za pośrednictwem dedykowanej aplikacji DECO.
Przy wykorzystaniu routerów DECO M4, poszczególne jednostki można połączyć ze sobą zarówno poprzez MESH, jak i po kablu, tworząc w ten sposób jednolicie zarządzaną sieć WI-FI, która jeszcze do niedawna była zarezerwowana tylko dla dużych firm. Niestety DECO M4 przy połączeniu poprzez MESH, będzie notowało niewielki spadek prędkości na drugiej jednostce, ale już w przypadku DECO M9 PLUS i wyższych modeli, możemy uniknąć wspomnianego spadku prędkości. Wszystkie modele DECO posiadające dedykowany backhoul (dodatkowe łącze służące tylko do łączenia jednostek w paśmie 5Ghz) potrafią na drugiej jednostce uzyskać praktycznie takie same wyniki, jak na podstawowym urządzeniu.
Systemy MESH instaluje się bardzo łatwo, gdyż jeden router siatkowy musi być połączony tylko do jednego źródła zasilania, a kolejne i dodatkowe routery można dodawać w bardzo łatwy sposób, bo przy pomocy aplikacji DECO na smartfonie.
Poniżej znajdziesz wideo poradniki, które pomogą Ci skonfigurować router DECO M4 działający w systemie MESH.