Smart TV – jak rozwiązać najczęściej występujące problemy? I czy Smart TV jest tożsamy z komputerem?
Pierwsze telewizory, które pojawiły się na rynku na początku XX wieku, zupełnie nie przypominają tych dzisiejszych. Zmienił się nie tylko ich wygląd, ale też funkcja. Wyświetlanie tradycyjnej telewizji zostało bowiem rozszerzone o dostęp do telewizji internetowej, którą obsługują telewizory Smart TV. I chociaż te inteligentne urządzenia początkowo budziły mieszane uczucia, to obecnie znajdują się w wielu polskich domach, a ich popularność stale rośnie.
Nadal jednak zdarza się tak, że telewizory Smart TV przysparzają swoim właścicielom sporo problemów – połączenie z Internetem nie wydaje się wystarczająco stabilne, a pomiary prędkości na urządzeniu nijak mają się do wyników osiąganych przez komputery podłączone do sieci przy pomocy kabla Ethernet. Co jest tego przyczyną? Jak rozwiązać problemy związane z połączeniem telewizora Smart do sieci? Dziś odpowiemy Ci na te pytania.
Z naszego artykułu dowiesz się:
– Czym jest smart TV i jakie niesie ze sobą możliwości?
– Czy Smart TV faktycznie jest tożsamy z komputerem?
– Jak rozwiązać najczęstsze problemy związane z podłączeniem Smart TV do Internetu?
Czym jest smart TV i jakie niesie ze sobą możliwości?
Pierwsze telewizory Smart TV miały dość ograniczone możliwości, a liczba obsługiwanych przez nie aplikacji była niewielka. Przez zastosowanie dodatkowych komponentów, odbiorniki często okazywały się powolne i nie działały płynnie. Sytuacja jednak się zmieniła – obecnie technologia Smart TV pozwala zmienić zwykły telewizor w urządzenie z dostępem do Internetu. Telewizor Smart TV pozwala odtwarzać filmy z takich serwisów jak Youtube, Netflix, HBO GO, Polsat Box i innych, co jest wygodnym rozwiązaniem, które eliminuje konieczność podłączania laptopa lub komputera przy pomocy kabla HDMI.
Dodatkowym atutem telewizorów Smart TV jest również to, że listę dostępnych aplikacji można rozszerzać poprzez pobieranie ich ze sklepu, który znajduje się w systemie. Nowsze modele pozwalają również na zagranie w proste gry (również w trybie wieloosobowym), przeglądanie Internetu za pomocą wbudowanej przeglądarki, korzystanie z mediów społecznościowych lub obsługę urządzenia za pomocą sterowania głosowego. Telewizory Smart TV nadal mogą pełnić funkcję tradycyjnego odbiornika, ale chętnie stają się też inteligentnym urządzeniem podłączonym do Internetu.
Czy Smart TV faktycznie przypomina komputer?
I chociaż w Polsce co minutę sprzedaje się średnio cztery telewizory Smart TV, to większość z nich to tanie modele których cena nie przekracza 1,5 tysiąca złotych. O wyborze konkretnego telewizora decyduje zazwyczaj rozmiar ekranu, a często też rodzaj zastosowanej technologii Smart. Kwestią równie istotną, a często pomijaną, jest szybkość i rodzaj procesora, bo to właśnie on decyduje o tym, w jakim stopniu możliwe będzie wykorzystanie inteligentnych funkcji telewizora.
Warto pamiętać o tym, że szybkość procesora nie jest tym samym co szybkość przetwarzania – te dwa parametry odnoszą się do dwóch odrębnych części Smart TV. Szybkość procesora decyduje o tym, jak szybko aplikacje ładują się na telewizorze, zaś szybkość przetwarzania wpływa na płynną jakość obrazu.
Jeśli kupujesz telewizor Smart Tv i oczekujesz od niego, że będzie działał podobnie do komputera, to prawdopodobnie posługujesz się błędnym wyobrażeniem. Pomyśl o tym w kategoriach procesora komputerowego – im jest mocniejszy, tym lepiej działa komputer, a im droższy komputer, tym lepszy procesor. Tak samo sprawa ma się z urządzeniami Smart TV – telewizory inteligentne wymagają chipa, aby mogły obsługiwać wszystkie ze swoich funkcji. Problem jednak jest taki, że chipsety w które zostają wyposażone przez producentów, mają zazwyczaj ograniczone możliwości techniczne. W droższych telewizorach można znaleźć procesory czterordzeniowe, które pozwalają na płynne przełączanie się pomiędzy aplikacjami oraz płynne oglądanie telewizji na żywo. Nie zmienia to jednak faktu, że problemem jest komunikacja pomiędzy pamięcią urządzenia, a łączem sieciowym. Telewizory Smart są optymalizowane do swoich potrzeb i daleko im do budowy komputera, bo w przeciwnym wypadku znacznie podniosłoby to ich koszty.
Prędkość Internetu w Twoim telewizorze i komputerze będzie się różnić i jest to zupełnie normalne.
Jeśli wykonujesz pomiar prędkości na swoim telewizorze Smart i osiągasz niższe pomiary prędkości łącza niż na swoim laptopie czy komputerze połączonym do dokładnie tej samej sieci – jest to zupełnie normalne i uwarunkowane możliwościami urządzenia Smart TV, które nie jest w stanie przetworzyć ruchu bazując na swoich parametrach technicznych.
Na potrzeby tego artykułu przeprowadziliśmy test, który doskonale obrazuje opisywany problem. Zwróć uwagę na to, że oba urządzenie podpięte są do tego samego kabla, a pomiary szybkości przez nie osiągane, znacznie się między sobą różnią. Wynika to z tego, że nawet najnowsze telewizory, podłączone przy pomocy kabla Ethernet, są w stanie przetworzyć i wykorzystać prędkość maksymalnie do 100 Mbit/s.
Pocieszające jest jednak to, że dla technologii Smart TV, jest to prędkość zupełnie wystarczająca.
Najczęstsze problemy – połączenie telewizora Smart do bezprzewodowej sieci internetowej
Technologia Smart Tv, zupełnie tak jak każda inna, nie jest pozbawiona swoich problemów. Najczęściej występującym z nich jest to, że telewizory rozłączają się z Internetem ( czasami lub systematycznie). Dlaczego tak się dzieje? I co możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem?
Zdecydowana większość problemów nie leży po stronie dostawcy usług internetowych, a po stronie telewizora lub routera. Dobra wiadomość jest taka, że samodzielnie możesz ustalić, co powoduje występujący problem i w wielu przypadkach również ten problem samodzielnie rozwiązać.
Problem nr. 1 – Twoja sieć W-Fi jest niewidoczna
Jeśli po raz pierwszy próbujesz połączyć telewizor Smart TV do sieci bezprzewodowej, a Twoja sieć jest niewidoczna z poziomu urządzenia, to prawdopodobnie oznacza to, że nie działa ona na standardzie obsługiwanym przez Twój telewizor.
Sieci Wi-Fi działają zwykle na standardach 802.11B, G, N, AC lub AX. Ostatnie dwa z nich działają w dwóch pasmach sieci 2.4Ghz oraz 5GHz, podczas gdy poprzednie nadają jedynie na paśmie 2.4GHz. Jeśli posiadasz starsze urządzenie typu Smart, to prawdopodobnie działa ono na paśmie 2,4GHZ, więc nie ma technicznych możliwości wykrycia pasma 5GHz w standardzie 802.11.AC lub AX.
Dobra wiadomość jest taka, że routery obsługujące standard 802.11.AC i AX zazwyczaj posiadają funkcję podwójnego pasma, co pomoże Ci też uaktywnić drugą sieć Wi-Fi na starszym paśmie 2,4 GHz, a do takiej sieci Twój telewizor prawdopodobnie będzie mógł się podłączyć.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia, to zaloguj się do ustawień swojego routera i poszukaj ustawień sieci bezprzewodowej. Jeśli Twój router posiada wyżej opisaną opcję, to z pewnością znajdziesz tam Dual Band (nadawanie na dwóch pasmach jednocześnie), co rozwiąże Twoje problemy. Routery TP-Link posiadają taką opcję w zakładce Dual Band Selection.
Problem nr.2 – Umiejscowienie routera
Kolejną prawdopodobną przyczyną problemów z połączeniem Smart Tv z Internetem jest router Wi-Fi, chociaż niekoniecznie oznacza to, że z samym routerem jest problem. Dużą rolę odgrywa bowiem siła sygnału – jeśli urządzenie znajduje się w dużej odległości od telewizora, nie będzie w stanie uzyskać solidnego połączenia. Kluczowym czynnikiem można okazać się odległość, jaką musi pokonać Wi-Fi. I chociaż prawdą jest, że router może wysyłać sygnał przez ściany i inne rzeczy, które napotyka na swojej drodze, to faktem jest również to, że zbyt duża odległość oraz zbyt wiele przeszkód, może uniemożliwiać uzyskanie stabilnego połączenia. Warto sprawdzić też, czy w pobliżu routera nie znajdują się urządzenia, które mogą powodować zakłócenia, jak np. kuchenka mikrofalowa.
Dużą przeszkodą dla fal radiowych są wszelkiego rodzaju metalowe przedmioty oraz wzmocnienia ścian. Często rury idące w ścianie lub kable energetyczne, także są przyczyną zakłóceń i powodują fluktuacje sieci, czyli łączenie i rozłączanie połączenia Wi-Fi pomiędzy routerem a odbiornikiem ( w tym wypadku TV). Warto zauważyć też, że starsze routery, które zostały wprowadzone do Polski kilka lat temu, nie musiały przestrzegać wyśrubowanych norm unijnych dotyczących poziomu nadawania Wi-Fi, co istotnie przekładało się na zasięg sieci bezprzewodowej. W rezultacie starsze routery miały dużo większy zasięg, dzięki zbyt dużej mocy nadawania. Zakres mocy obecnie regulowany jest przez normy Europejskie, którym każdy producent musi sprostać. Rezultatem tej sytuacji jest ograniczenie zasięgu nowych routerów i wymuszenie stosowania systemów MESH, które łączy się w jedną większą sieć. Zasadność stosowania normy ograniczającej, która jednocześnie wymusza na klientach stawianie kilku urządzeń, jest co prawda kontrowersyjna, jednakże każdy z producentów musiał się do tego przystosować, gdyż alternatywą jest wycofanie produktu z rynku Polskiego.
Problem nr. 3 – Tryb gościa
Jeśli dodałeś swój Smart Tv z poziomu gościa w swojej sieci bezprzewodowej, to również może to powodować problemy. Telewizor rozłącza się z Internetem za każdym razem, kiedy ten tryb wyłączasz, co przekłada się na niestabilne działanie sieci. Aby rozwiązać ten problem musisz po prostu sprawdzić, czy Twój telewizor ma pełny dostęp do routera.
Skuteczne rozwiązanie problemów z łącznością Smart TV z Internetem
Wszystkie z tych problemów mają jednak jedno, wspólne rozwiązanie. Jest nim użycie przewodowego połączenia z siecią przy pomocy kabla Ethernet. Takiego rodzaju połączenie jest dużo bardziej korzystne i bezpieczne niż Wi-Fi i często rozwiązuje wszystkie problemy związane z połączeniem z Internetem urządzenia Smart TV.