Speedtest, czyli jak poprawnie wykonać pomiar prędkości Internetu?
Speedtest to stosunkowo proste narzędzie, które umożliwia wykonanie testu szybkości łącza internetowego. W Wołomin Światłowód gwarantujemy prędkość dokładnie taką, jak w umowie abonenckiej. Warunek jest jeden – speedtest musi zostać wykonany przy połączeniu do Internetu światłowodowego za pomocą kabla Ethernet, podłączonego bezpośrednio z wydanego urządzania (bridge) do urządzenia posiadającego port RJ45 działający z prędkością przynajmniej 1Gb/s. Dziś podpowiemy Ci, jak poprawie wykonać Speedtest oraz jak odczytać jego wyniki. Rzucimy okiem również na czynniki, które mogą mieć wpływ na uzyskane wyniki pomiaru.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto wykonać Speedtest?
- Jakich informacji o działaniu Internetu dostarczy Ci pomiar prędkości?
- Jak wykonać Speedtest, aby uzyskać miarodajny pomiar?
- Co zrobić, jeśli pomiar prędkości nie jest satysfakcjonujący?
Jakich informacji o prędkości Twojego Internetu światłowodowego dostarczy Ci Speedtest?
Prędkość łącza internetowego to jeden z najważniejszych parametrów usługi Internetu. Jak pewnie wiesz, łącze światłowodowe oferuje prędkości najwyższe spośród wszystkich dostępnych na rynku. Dla przykładu – nasi klienci mogą cieszyć się zawrotną prędkością aż 800 Mbit/s, co jest zupełnie niemożliwe do osiągnięcia przy pomocy starszych technologii.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybki jest Twój Internet domowy, możesz to ustalić wykonując pomiar następujących parametrów łącza:
- prędkości pobierania danych (download)
- prędkości wysyłania danych (upload)
- opóźnienia (ping)
- zmienności opóźnienia (Jitter)
Prędkość pobierania danych może być mierzona np. w megabitach na sekundę (Mbit/s) i ma odczuwalny wpływ na wygodę codziennego korzystania z Internetu. Parametr ten warunkuje, w jakim czasie na Twój komputer ściągną się treści, które znajdują się na zewnętrznych serwerach. Im wyższa jest prędkość pobierania (download), tym szybciej będą wczytywać się strony www. Wysoka prędkość gwarantuje też płynne odtwarzanie wszelkich materiałów wizualnych, które znajdują się w takich serwisach streamingowych jak Netflix, Polsat Box czy Amazon Prime. Ma ona wpływ również na sprawniejsze ściąganie plików umieszczonych w chmurze i w hostingach. Prędkość pobierania pliku i wymiany danych z serwerami backupu, również jest zależna od prędkości łącza. Warto pamiętać też o tym, że podczas korzystania z serwisów takich jak Netflix czy Amazon Prime, duże znaczenie ma to, z którym z ich centrów się łączymy, a niestety – na to nie mamy żadnego wpływu.
Prędkość wysyłania (upload) również mierzona jest np. w Mibt/s. Ma ona znaczenie wtedy, kiedy publikujesz lub wysyłasz materiały wideo do różnych serwisów, wysyłasz maile z dużymi załącznikami albo przerzucasz do chmury zdjęcia i dokumenty.
Równie istotne parametry, chociaż niestety często pomijane, to PING oraz Jitter. Podczas pomiaru prędkości Internetu warto zwrócić uwagę również na nie, gdyż dostarczają one ważnych informacji o stabilności łącza.
PING mierzony jest w milisekundach (ms) i określa czas reakcji, jaki występuje pomiędzy wysłaniem zapytania do serwera, a otrzymaniem odpowiedzi. Zbyt wysoki PING, czyli taki przekraczający 100 ms, może skutkować odczuwalnym opóźnieniem transmisji, co powoduje tzw. lagi, które mogą być dla Ciebie uciążliwe, jeśli np. grywasz w gry online. Warto wiedzieć, że bardzo często zdarza się też tak, że PING jest zakłócany przez duże obciążenie serwera docelowego.
Jitter, podobnie do PINGu, mierzony jest w milisekundach (ms), a parametr ten informuje o tym, w jakim czasie zmienia się PING. Określa on występujące zakłócenia w przesyłaniu danych, a jeśli są one niestabilne, mogą okazać się problematyczne podczas prowadzenia transmisji online czy gier. Jitter powinien być jak najniższy – taka jest zasada.
Megabajty a megabity – poznaj różnicę
Zdarza się, że megabity (Mb) i megabajty (MB) są wartościami, które mylą się użytkownikom sieci. Jeśli oczekujesz, że łącze o przepustowości 300 Mbit/s (megabity na sekundę) pozwoli Ci ściągnąć plik w rozmiarze 300 MB (megabajty) w zaledwie jedną sekundę, to powinieneś mieć na uwadze to, że Bit (b) jest najmniejszą porcją informacji, której używa się w odniesieniu do sprzętu komputerowego, zaś Bajt (B) składa się 8 bitów i jest najmniejszą jednostką pojemności danych. Mega to wielokrotność jednostki miary o mnożniku 106 x 1 000 000, a więc 1 MB (megabajt) to 8Mb (megabitów) czyli aż 8 milinów bajtów.
Wynika z tego prosty wniosek – jeśli masz łącze o prędkości 300 Mbit/s i chcesz policzyć, ile czasu zajmie Ci pobranie pliku 300 MB to musisz pomnożyć 300 MB razy 8 i podzielić to przez przepustowość łącza (300 Mbit/s). Otrzymany wynik poinformuje Cię o tym, że czas pobrania pliku o tej wielkości będzie wynosił 8 sekund.
Jak poprawnie wykonać Speedtest?
Aby dokonać pomiaru prędkości łącza internetowego, podłącz swój komputer bezpośrednio do modemu przy pomocy przewodu Ethernet. Pomoże Ci to stworzyć stabilne i pozbawione zakłóceń połączenie, co przełoży się na dokładny i rzeczywisty wynik, który dobrze zobrazuje działanie Twojej sieci. Wykonanie tego pomiaru przy połączeniu bezprzewodowym Wi-Fi jest zdecydowanie mniej wiarygodne, bo sieć Wi-Fi jest wrażliwa, a na jakość jej działania wpływ ma wiele różnych czynników (np. zakłócenia sygnału mogą być wywołane przez inne urządzenia, sąsiadujące sieci Wi-Fi, odległość od routera, grubość ścian i inne).
Aby uzyskać jak najbardziej miarodajne wynik testu, zastosuj się do następujących wskazówek:
- jeśli chcesz wykonać Speedtest korzystając z laptopa, koniecznie podłącz go wcześniej do ładowarki. Wiesz, że wykonywanie testu przy wykorzystaniu samego zasilania może zaniżyć wynik aż o 30%?
- odłącz router Wi-Fi podłączony do urządzenia typu bridge.
- odłącz inne urządzenia podłączone do stacji bazowej (bridge) np. dekoder do telewizji, konsolę do gier i inne.
- na urządzeniu, z którego zamierzasz przeprowadzić Speedtest, wyłącz wszystkie programy (szczególnie VPN), nawet te, które działają w tle, takie jak komunikatory czy programy pocztowe.
- sprawdź, czy w tle nie pobierają się pliki do aktualizacji systemu lub programu antywirusowego. (Niektóre programy antywirusowe mogą negatywnie wpływać na wynik pomiaru, więc dobrym pomysłem będzie chwilowa ich dezaktywacja).
- zamknij wszystkie kraty w przeglądarce internetowej, z której będziesz dokonywać pomiaru i sprawdź, czy posiadasz jej zaktualizowaną wersję.
Speedtest.net – przeglądarka internetowa i aplikacja mobilna
Speedtest.net to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do wykonywania pomiaru prędkości na świecie. Program cieszy się wieloma pozytywnymi rekomendacjami użytkowników, a dokonywane przez niego pomiary zwykle są wiarygodne i miarodajne.
Pomiaru prędkości łącza internetowego przez Speedtest.net możesz dokonać korzystając przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji.
Bardziej wiarygodny pomiar uzyskasz instalując na swój komputer aplikację speedtest.net.
Speedtestu możesz dokonać również poprzez przeglądarkę internetową. Aby wykonać pomiar, odwieź stronę www.speedtest.net .
Niezależnie od tego, na którą z tych opcji się zdecydujesz, jeszcze zanim rozpoczniesz pomiar – Wybierz serwer Tonetic Group S.A. Następnie naciśnij START aby rozpocząć pomiar.
Pomiar prędkości wysyłania i pobierania wraz z parametrem PING zajmie Ci zaledwie kilkadziesiąt sekund.
PRO Speedtest – godna uwagi alternatywa
W Polsce UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) przygotował narzędzie o nazwie PRO Speed Test, które jako jedyne może być użyte w celu reklamowania jakości łącza internetowego i jest certyfikowane przez UKE. PRO Speed Test ma tę zaletę, że przed wykonaniem testu, przeprowadza analizę sieci wewnętrznej i sprawdza obciążenie procesora i pamięci w komputerze testowym, co pozwala wykryć i zobrazować możliwe zwolnienie w teście. PRO Speedtest od razu pokazuje też informacje, że test nie będzie certyfikowany, jeżeli znajdzie więcej urządzeń w sieci lub komputer jest za słaby.
Zachęcamy do dokonania pomiaru prędkości łącza właśnie tym narzędziem. Dla polskich użytkowników Internetu jest to naprawdę warta uwagi alternatywa, która dostarcza wiarygodnych informacji. Zaletą tego narzędzia jest to, że jeszcze przed dokonaniem pomiaru PRO Speed Test sprawdza, jakie czynniki mogą mieć wpływ na uzyskany wynik (niekoniecznie te związane z samą prędkością łącza).
Oficjalną aplikację PRO Speed Test pobierzesz ze strony https://pro.speedtest.pl/.
Wykonujesz pomiar na SpeedTest.net zgodnie z naszymi wskazówkami i nie osiągasz prędkości, które gwarantuje umowa?
Możliwych wyjaśnień jest klika. Prędkość Internetu widoczna z poziomu Speedtestu uzależniona jest od szeregu czynników, do których zaliczyć można parametry techniczne urządzenia, z którego dokonany został pomiar, takie jak karta sieciowa, klasa dysku twardego, konfiguracja, zainstalowane aplikacje i inne.
Jeśli skorzystałeś z naszych wskazówek, a mimo to pomiar nie jest satysfakcjonujący, koniecznie sprawdź, jaką prędkość dopuszcza Twoja karta sieciowa. Karta Gigabit Ethernet umożliwia transfer danych do 1Gb/s, zaś karta Fast Ethernet ma ograniczenia, które pozwalają osiągnąć maksymalną prędkość do 100 Mbit/s. Sprawdź też, czy Twoje urządzenie posiada aktualne oprogramowanie oraz sterowniki do katy sieciowej i czy ustawienia te są poprawne. Możesz też przeskanować komputer programem antywirusowym.
Jeśli zastosowałeś się do wszystkich naszych wskazówek, a wykonane przez Ciebie pomiary nie są zgodne z oczekiwaniami, zgłoś problem na naszą infolinię techniczną 22 599 60 00 wew. 2, a my spróbujemy zdiagnozować problem i znaleźć jego rozwiązanie.
P.S. PRO Speed Test od UKE jeszcze przed dokonaniem pomiaru weryfikuje, czy komputer nie jest za słaby i posiada możliwości techniczne potrzebne do osiągania światłowodowych prędkości, dlatego kolejny raz zachęcamy, aby skorzystać właśnie z tego narzędzia.