Na czym polega podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego?
Internet światłowodowy to technologia, która znacząco różni się od tradycyjnej transmisji danych, jaka ma miejsce przy użyciu kabli telefonicznych i impulsu elektrycznego. Zakładanie instalacji światłowodowej wiąże się z koniecznością podłączenia do sieci, która musi łączyć ze sobą centrale w sposób bezpośredni. Na poszczególnych odcinkach nie może pojawić się brak ciągłości, a cały światłowód musi być złożony z kabli światłowodowych oraz przystosowanego do nich osprzętu. Jeśli zdarzyłoby się tak, że którykolwiek z fragmentów zostałby wykonany z kabli telefonicznych (co technicznie jest możliwe dzięki specjalnym konwerterom) cała linia straciłaby swoje parametry transmisji danych i zostałaby ograniczona do maksymalnej przepustowości klasycznego kabla. Podłączenie światłowodu do domu jest więc możliwe tylko tam, gdzie została już doprowadzona linia światłowodowa, w pobliżu której znajdują się skrzynki umożliwiające podłączenie kolejnego abonenta.
Podłączenie światłowodu do domu nie jest proste. Wymaga zastosowania odpowiedniego okablowania i osprzętu (np. gniazdek światłowodowych). Montaż odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, które znacząco różnią się od tych, którymi można by było podłączyć tradycyjny kabel telefoniczny. Nie ulega więc wątpliwościom, że podłączenie światłowodu do domu powinien przeprowadzić profesjonalista. Fachowiec doprowadzi wówczas kabel światłowodowy do budynku, w którym zainstaluje gniazdko światłowodowe, do którego będzie można bezpośrednio podłączyć urządzenia sieciowe (router oraz modem).
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Jak podłączyć światłowód w domu jednorodzinny?
- Na czym polega przyłącze ziemne?
- Na czym polega przyłącze naziemne/napowietrzne?
- Jak wygląda montaż światłowodu w domu?
Jak wygląda instalacja światłowodu w domu jednorodzinnym?
Kiedy zdecydujesz się dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, a termin montażu zostanie ustalony, odwiedzi Cię nasz technik. Wytłumaczy Ci, w jaki sposób będzie przebiegał montaż. Sama instalacja monterom nie powinna zająć dłużej niż 2-3 godziny. Fachowcy doprowadzą cienki kabel zakończony gniazdem optycznym i zainstalują je w miejscu, które wspólnie ustalicie. Zrobią też wszystko, aby cały proces odbył się sprawnie, a kable były jak najmniej widoczne i maksymalnie dostosowane do wystroju wnętrza.
Musisz wiedzieć, że zawsze możesz poprosić nas o to, abyśmy pomogli Ci wykonać sieć domową. W ramach dodatkowych usług możesz zlecić nam ułożenie przewodu komputerowego (ethernetowego) w listwach instalacyjnych lub bezpośrednio na ścianie. Nasi technicy chętnie zaproponują Ci też najlepszą lokalizację modemu. Doskonale, jeśli znajdzie się on w pobliżu telewizora, bo całkiem możliwe, że w przyszłości zechcesz skorzystać też z naszej oferty telewizyjnej. Technicy mogą pomóc Ci też podłączyć do Internetu Twoje urządzenia – przewodowo lub przez sieć Wi-Fi.
Przyłącze światłowodowe – naziemne i napowietrzne
Najczęstszym sposobem na podłączenie budynku do sieci światłowodowej jest montaż kabla od słupa niskiego napięcia do szczytowego punktu budynku. Alternatywą jest zaś rozwiązanie doziemne.
Jeśli zdecydujesz się na przyłącze drogą ziemną, to konieczne będzie wykonanie następujących prac:
- wykop do najbliższego słupa energetycznego znajdującego się na posesji
- jeśli słup znajduje się poza posesją, warto skontaktować się z nami – przeprowadzimy osobistą wizję lokalną i doradzimy, jak najlepiej wyznaczyć drogę wykopu
- wykop powinien mieć około 70 cm głębokości
- wykop, a w następnej kolejności rurę osłonową, należy poprowadzić możliwie najbardziej w linii prostej. Przed zakopaniem rury osłonowej RHDPEwp o średnicy minimum 25 mm, należy skontaktować się z nami, a umieścimy kabel światłowodowy wewnątrz rury
- taśma ostrzegawcza powinna zostać ułożona w odległości około 20 cm od rury osłonowej RHDPEwp
- przy słupie warto zostawić około 7 metrów zapasu rury osłonowej
- w przypadku nowego budownictwa dobrym rozwiązaniem będzie zapewnienie przyłącza światłowodowego pod słup energetyczny jeszcze w trakcie budowy (np. podczas wykonywania przyłącza gazowego, elektrycznego czy wodno-kanalizacyjnego)
Poniżej znajduje się przykładowy schemat przyłącza ziemnego. Zależnie od budynku złącze oraz zapas światłowodu mogą być montowane w pobliżu modemu lub w innym miejscu.
Sposoby montażu światłowodu drogą ziemną
Rozwiązanie, które znajduje zastosowanie przy budowie sieci teletechnicznej o zasięgu lokalnym, to rury HDPE. Doskonale sprawdzają się one na krótkich dystansach np. słup-ziemia-dom. Rury HDPE chronią kabel światłowodowy przed uszkodzeniami mechanicznymi, co w praktyce oznacza, że podczas prowadzonych w przyszłości prac (np. wykopy) istnieją znacznie większe szanse na zauważanie kabla. Nawet jeśli zdarzy się tak, że osłonka zostanie uszkodzona, to włókno światłowodowe powinno pozostać całe. Wnętrza tych rur posiadają trwałą warstwę poślizgową, która znacząco wpływa też na zmniejszenie współczynnika tarcia w trakcie przeciągania kabli. Główne zalety rur HDPE to odporność na korozję, niewielka masa, duża wytrzymałość mechaniczna, duża elastyczność oraz występowanie pilota, czyli linki zaciągowej, która ułatwia zaciąganie kabla w rurze.
Przyłącze światłowodowe drogą napowietrzną
Jeśli pozwolą na to warunki techniczne, to podwieszenie kabla będzie poprowadzone z najbliższego słupa niskiego napięcia. Kabel światłowodowy zostanie zamocowany do możliwie najwyższego punktu budynku. Wszystkie prace związane z prowadzeniem przyłącza drogą napowietrzną wykonują technicy Wołomin Światłowód. Zgody oraz wszelkie niezbędne do wykonania przyłącza napowietrznego dokumenty leżą również po naszej strony.
W zależności od budynku złącze oraz zapas światłowodu może zostać zamontowany w pobliżu routera lub w innym miejscu.
Instalacja Internetu światłowodowego wewnątrz budynku
Jeśli chcesz założyć w swoim domu światłowód i ustaliłeś już z nami datę montażu, to pierwsze co musisz zrobić, to zaplanować drogę ułożenia kabla światłowodowego w Twoim domu. W miarę możliwości odsuń meble, tak aby monter miał ułatwiony dostęp do wyznaczonej ścieżki. Pamiętaj, że kabel światłowodowy nie może być zgięty pod kątem mniejszym niż 90 stopni, a wszystkie ewentualne zgięcia muszą dokonywać się po delikatnym łuku. Dobrym i rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest doprowadzenie kabla światłowodowego do centralnego punktu Twojego domu. Warto też tak zaplanować miejsce docelowe dla urządzenia światłowodowego (bridge), aby w jego pobliżu znajdowało się gniazdko 230V.
Kabel światłowodowy o średnicy ok. 6 mm doprowadzony zostanie do miejsca, w którym będzie stał modem. W miejscu docelowym znajdzie się zakończenie kabla, czyli przełącznica światłowodowa. Modem zostanie podłączony do przełącznicy cienkim kablem światłowodowym o długości około 2m. Podczas instalacji zostawia się zapas ok. 10 mb kabla światłowodowego w budynku.
Po wykonaniu instalacji nasi technicy sprawdzą, czy usługi działają poprawnie. Chętnie pomogą też w wyborze odpowiedniego sprzętu, który umożliwi Ci korzystanie z sieci bezprzewodowej Wi-Fi w całym Twoim domu.