Miedź czy światłowód – oto jest pytanie! Poznaj najważniejsze zalety Internetu światłowodowego i dowiedz się, dlaczego jest najlepszym z obecnie dostępnych rozwiązań

Jeszcze kilkanaście lat temu połączenie kablowe było najlepszym sposobem dostarczenia do domu Internetu. Rozwiązanie to aplikowało na twarze uśmiechy, ale często powodowało też niezadowolenie. Działało podobnie do autostrady, która ogólnie pozwala przemieszczać się szybko, ale w godzinach szczytu staje się zakorkowana. Kable po prostu przestawały nadążać za rozrastającymi się potrzebami ludzi w obszarze dostępu do Internetu.

A teraz przenieśmy się do 2021 roku. Internet stał się takim powietrzem, którym oddychają biznesy, rozrywka, międzyludzkie kontakty, polskie domy, edukacja i wiele innych aspektów naszego życia. Nic więc dziwnego, że obecnie mamy znacznie więcej możliwości podłączenia się „do sieci”. Internet radiowy, Internet mobilny i Internet światłowodowy to obecnie najchętniej wybierane opcje. Ale czy zdarzyło Ci się usłyszeć, że Internet Światłowodowy jest rozwiązaniem spośród nich najlepszym, jeśli chodzi o prędkość? Albo, że jest zdecydowanie bardziej niezawodny i stabilny w porównaniu ze swoimi konkurentami? 

Rzućmy na to okiem!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Co jest lepsze – tradycyjny Internet kablowy czy nowoczesny Internet światłowodowy?
  • Czym jest Internet światłowodowy? 
  • Jakie są zalety Internetu światłowodowego?

Zaczynajmy!

Internet światłowodowy vs. Internet DSL

Kable wykonane z drutu miedzianego przez wiele lat były standardowym wyborem w telekomunikacji. Obecnie jednak to właśnie światłowody stają się powszechnie stosowaną alternatywą. Światłowód przenosi więcej danych niż konwencjonalny drut miedziany, gdyż cechuje się większą przepustowością oraz prędkością. Szkło nie przewodzi prądu, dzięki czemu światłowody nie ulegają też zakłóceniom elektromagnetycznym, a straty sygnały są po postu zminimalizowane.

Internet światłowodowy to łącze internetowe, które wykorzystuje fale świetlne, które pulsują szybciej niż fale radiowe i mniej więcej 20 razy szybciej niż ma to miejsce przypadku zwykłych kabli o przepustowości do 1Gb/s. Internet światłowodowy jest lepszy od zwykłego Internetu kablowego z tego względu, że ten drugi wysyła swoje sygnały przy pomocy metalowych przewodów. Metal się nagrzewa, sygnał zaczyna słabnąć i zbierać zakłócenia. Internet DSL jest więc o wiele wolniejszy, a połączenie uzyskiwane przy jego pomocy – zdecydowanie mniej stabilne.

Z czego składa się światłowód?

Światłowód składa się z rdzenia, który może być zbudowany z włókna szklanego, plastiku lub półprzewodnika. Rdzeń światłowodu otacza kilka warstw płaszcza. W rdzeniu dochodzi do przesyłania informacji w postaci wiązki światła o określonych właściwościach, takich jak np. częstotliwość i długość fali. W włóknie rdzenia z włókna szklanego, znajduje się kolejna warstwa szkła zwana okładziną. Warstwa określana mianem rury buforowej chroni okładzinę, a warstwa płaszcza działa jako ostateczna warstwa ochronna dla poszczególnych pasm.

W jaki sposób łącza światłowodowe przesyłają dane?

Internet światłowodowy przesyła dane w postaci cząstek światła lub fotonów, które pulsują przez kabel światłowodowy. Rdzeń z włókna szklanego oraz okładzina, posiadają różne współczynniki załamania, dzięki czemu zaginają padające światło pod określonym kątem. Gdy sygnały świetlne przesyłane są przez kabel, odbijają się od rdzenia i płaszcza serią zygzakowatych odbić, zgodnie z procesem zwanym całkowitym odbiciem wewnętrznym. Działa to poprzez dzielenie plików takich jak filmy oraz gry na pakiet danych składających się z zer oraz jedynek. Laser wysyła sygnał Morse’a na jeden z końców szklanego włókna, którego grubość można porównać do grubości ludzkiego włosa. Okładzina, czyli specjalna powłoka, utrzymuje wiązkę światła wewnątrz żarnika. Wiązka odbija się od ścian i wyskakuje z drugiego końca, gdzie modem dekoduje światło do takiej postaci, z której może korzystać komputer.

Rodzaje światłowodów, które warto znać

Światłowody różnią się między sobą rdzeniem, ale nie tylko. Dzielimy je również na światłowody jednomodowe oraz wielomodowe. Te jednomodowe tworzą bardzo cienkie włókna szklane (do grubości około 10 mikrometrów), które otoczone są kilkoma warstwami powłoki zewnętrznej. Wiązka światła jest tu przesyłana wzdłuż osi rdzenia i nie ulega po drodze większym zniekształceniom. Światłowody wielomodowe przesyłają światło rdzeniem otoczonymi powłokami zewnętrznymi, z tą różnicą, że wiązka światła odbija się po drodze od wewnętrznych ścian szklanej rurki. Grubość pojedynczego rdzenia jest większa i może wynosić do 35 mikrometrów.

Internet światłowodowy może docierać do modemu w technologii FTTH (światłowód do domu), który jest najszybszym i najbardziej niezawodnym rodzajem połączenia światłowodowego, w technologii FTTC (włókno do słupa energetycznego lub na zewnątrz domu) przy użyciu kabla koncentrycznego oraz w technologii FTTN (Fiber to the node/neighhborhood), gdzie światłowody docierają do poszczególnych użytkowników przez metalowe druty, co jest zdecydowanie najwolniejszą z tych trzech opcji.

Zalety Internetu światłowodowego, które naprawdę robią różnicę

Czy Internet światłowodowy jest rozwiązaniem najlepszym? Prawdopodobnie tak. Jest po prostu znacznie szybszy i bardziej niezawodny w porównaniu z Internetem kablowym, radiowym oraz LTE. Ma wiele zalet, spośród których warto wymienić np. brak „dławienia” oraz lepszą jakość obrazu telewizyjnego. Do najważniejszych zalet światłowodów należą:

Prędkość

Prędkość Internetu światłowodowego dostępnego w Wołomin Światłowód może wynosić aż 800 Mbit/s, a w przyszłości prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa. Tradycyjny kabel miedziany pozwala uzyskać prędkość zaledwie do 100 Mbit/s, którą dodatkowo ogranicza długość kabla. Kable miedziane z zasady nie mogą przekraczać 90-100m długości, więc potrzebne jest więcej urządzeń wzmacniających sygnał.

Niezawodność

Wyobraź sobie sytuację, w której wraz ze swoim uroczym dzieckiem oglądasz ulubiony serial. Nagle obraz zamiera, a maluch pyta: Tato, dlaczego to się już skończyło? Prawda jest taka, że serial trwa nadal, ale przewodowe łącze jest po prostu zbyt wolne. I chociaż wydawać by się mogło, że połączenie kablowe powinno działać na tyle dobrze, żeby przesyłać strumieniowo obraz bez żadnych przerw, to wtedy, kiedy ruch sięga szczytu, przewody się przeciążają i nic nie działa tak, jak powinno. Dzięki dużej przepustowości światłowodów transfer jest dużo szybszy. Użytkownik który np. pobiera film, robi to w ciągu 2-3 minut, a następnie zwalnia łącze i zaczyna oglądać. Pozwala to na dużo efektywniejsze wykorzystanie włókna i rzeczywiście zmniejsza wpływ jednoczesnego użytkowania światłowodu przez wiele osób.

Brak dławienia

Kiedy tradycyjne, internetowe systemy kablowe obsługują dużą ilość użytkowników, którzy przesyłają i odbierają pokaźne ilości danych, dostawcy czasami stosują tzw. dławienie, aby zapobiec przeciążeniu linii. W godzinach, w których największa ilość osób korzysta z Internetu, operatorom zdarza się obniżać możliwą do osiągnięcia przez miedziany kabel prędkość nawet kilkukrotnie. Zupełnie inaczej sprawa ma się z siecią światłowodową, która jest zdecydowanie mniej podatna na przeciążenia.

Telewizja wyższej jakości

Nowoczesne telewizory pozwalają na oglądanie programów w jakości 4K. I świetnie, ale minus jest taki, że takie telewizory mają nawet czterokrotnie wyższą ilość pikseli, co wymaga znacznie większej przepustowości połączenia internetowego. Przy prędkościach niegdyś osiąganych przez tradycyjny Internet kablowy, czyli np. 10-15 mb/s, jak miało to miejsce w przypadku Neostrady, telewizory nieustannie miały problemy z obrazem, nie mówiąc już o jakości 4K, która zupełnie przerosłaby ich możliwości. Internet światłowodowy pozwala wyeliminować ten problem – nawet przy najniższej dostępnej w Wołomin Światłowód prędkości, czyli 300 Mbit/s, nie powinno być najmniejszych problemów z przesyłaniem wysokiej jakości telewizji oraz filmów 4K.

Lepsza jakość rozgrywek komputerowych

Lubisz grać w League of Legends albo Fortnite? Jeśli tak, to z pewnością wiesz, że prędkość światłowodowego Internetu będzie dla Ciebie niczym święty Graal. Przerwanie połączenia w grze mogłoby sprawić nawet, że Twoja postać zginie, co nigdy nie będzie miało miejsca w przypadku płynnego i szybkiego Internetu światłowodowego.

Łączenie z wieloma urządzeniami

Minęły już czasy jednego, domowego komputera z dostępem do Internetu. Obecnie mamy wiele urządzeń, które działają w oparciu o połączenie z siecią. Laptopy, smartfony, tablety, głośniki i inne inteligentne urządzenia, zwiększają zapotrzebowanie na niezawodną i szybką transmisję danych.

Internet światłowodowy ma stałą prędkość z mniejszą utratą sygnału i 10 razy większą przepustowością, co w praktyce oznacza, że ​​może łączyć się z wieloma urządzeniami jednocześnie. Nawet jeśli w jednym momencie kilku użytkowników będzie słuchać muzyki, oglądać seriale i surfować po Internecie – światłowody doskonale sobie z takim obciążeniem poradzą.

Internet światłowodowy od Wołomin Światłowód

No dobra, najpewniej przekonaliśmy Cię, że technologia światłowodowa to najlepsze, co możesz wybrać. Jeszcze lepsza informacja jest taka, że światłowód w Wołominie, Internet światłowodowy w Kobyłce, światłowód w Radzyminie i Internet światłowodowy w powiecie wołomińskim, możesz podłączyć do swojego domu już dziś wybierając Wołomin Światłowód – lokalnego dostawcę z polskim kapitałem i szerokim gronem zadowolonych klientów.

Koniecznie sprawdź, czy nasza sieć światłowodowa obejmuje swoim zasięgiem Twój dom tutaj: Zasięg sieci

Informacje o dostępnych pakietach sprawdzisz tutaj: Dostępne pakiety