Informujemy, że dnia 30.03.2024r. (Wielka Sobota) Biuro Obsługi Klienta będzie nieczynne.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii sieci światłowodowej? Jak wygląda naprawa?

Nawet jeśli instalacja światłowodowa jest zaplanowana i wdrożona w sposób prawidłowy i zgodny ze sztuką, to nie da się jej całkowicie zabezpieczyć przed problemami i awariami. Na działanie sieci światłowodowej wpływ może mieć bowiem ekstremalna pogoda, zwierzęta, ciężarówki, koparki, a nawet starsze panie z łopatą. 

Jakie są najczęściej występujące przyczyny awarii sieci światłowodowej? Które z nich rzeczywiście leżą po stronie operatora? I co robić, kiedy na modemie zacznie migać na czerwono dioda LOS sygnalizując brak sygnału optycznego i dając informację, że kabel mógł zostać uszkodzony lub docierający sygnał ma słabą moc optyczną (czego przyczyną może być zbyt duży kąt zagięcia kabla)?

Przyczyna awarii światłowodów nr. 1 – Zwierzęta

Obecnie 17 % wszystkich awarii sieci światłowodowej spowodowanych jest przez gryzonie. Jeszcze kilka lat temu i przed wprowadzeniem specjalnych osłon chroniących kable, takich awarii było aż 28%. Ostre siekacze gryzoni bardzo dobrze radzą sobie z przegryzieniem kabla. Naprawa takiej awarii bywa czasochłonna, bo niezwykle rzadko zdarza się, aby zwierzę przegryzło kabel tylko w jednym miejscu. 

Co ciekawe, światłowody lubią też wiewiórki. W 2011 roku firma Time Warner Cable musiała wymienić aż 87 mil kabla w zachodniej części Nowego Jorku z powodu działalności zębów tych uroczych stworzeń. W Szkocji szczury odcięły zaś dostęp do Internetu klientom Virgin Media, atakując kabel aż dwukrotnie w ciągu dwóch dni. W Górach Skalistych problematyczne okazują się niedźwiedzie, a indyjscy inżynierowie narzekają na małpy jedzące kable światłowodowe.

Mamy też przykład z naszego lokalnego podwórka. W Wołomin Światłowód również spotykamy się z uszkodzonymi przez gryzonie kablami światłowodowymi. Któregoś wieczoru jedna z klientek zadzwoniła do nas z prośbą o  pilną naprawę niedziałającego Internetu. Kiedy nasz technik dojechał na miejsce okazało się, że kuna rozsmakowała się w elemencie przyłącza, co skutecznie zablokowało możliwość dostępu do sieci.

Przyczyna awarii światłowodów nr. 2 – Kierowcy pojazdów wielkogabarytowych

Kolejną często pojawiającą się przyczyną awarii sieci światłowodowej jest kabel przerwany przez kierowcę ciężarówki. Nie żartujemy – to naprawdę się zdarza. Bardzo chcielibyśmy, aby kierowcy ciężkich maszyn patrzyli w górę równie chętnie jak do przodu, ale czasami najwyraźniej trochę brakuje im wyobraźni przestrzennej. Kierowcy ciężarówek potrafią wpadać na słupy energetyczne i niszczyć w ten sposób zbudowaną przez nas instalację światłowodową. Bywa też, że niewłaściwie oceniają wysokość naczepy bądź ładunku. Często zdarza się również, że samochody z instalacją HDS zapominają opuścić w pełni ramienia i ściągają nam całą instalacje ze słupów. 

Przyczyna awarii światłowodów nr. 3 – Wandalizm

Są też tacy ludzie (naprawdę niewielu, ale i tak bardzo nam z tego powodu przykro), którzy uważają, że niszczenie cudzej własności bywa zabawne. Zdarza się, że taka zabawa kończy się odcięciem do Internetu – nie tylko domu takiej osoby, ale też całej okolicy. Niektórzy wykopują światłowód, aby móc potem go odsprzedać, a inni robią to z ciekawości i złośliwości, chcąc sprawdzić, jak taki kabel wygląda w rzeczywistości. Mieliśmy kiedyś sytuacje, że zbieracze złomu sprawdzali, czy nasz kabel nie jest czasem miedziany. Jak się okazało po przecięciu kabla – nie było tam miedzi. Fakt ten bardzo zasmucił zbieraczy, a nas, no cóż, przyprawił o kilka godzin wymagającej naprawy. 

Przyczyna awarii światłowodów nr. 4 – Niekorzystne warunki pogodowe

Często przyczyną awarii sieci światłowodowej bywa też kapryśna pogoda. Nawet jeśli sieć zwykle jest niezawodna , wystarczająco dobrze chroniona i świetnie pracuje w normalnych warunkach atmosferycznych, to  kiedy spotyka się z duża ilością śniegu, wyjątkowo porywistym wiatrem albo efektownymi piorunami, może zostać uszkodzona. Efektem letniej burzy może być to, że w Twojej okolicy zniknie zarówno komunikacja przewodowa jak i bezprzewodowa, a Ty zostaniesz odizolowany od sieci aż do momentu, w którym technicy naprawią uszkodzoną przez pogodę infrastrukturę.

Przyczyna awarii światłowodów nr. 5 – Prace budowlane

Swój wpływ na dostęp do Internetu mogą mieć też przeprowadzane w okolicy prace budowlane. Takie incydenty niestety zdarzyły się też u nas – robotnicy dokonując wykopu pod nowe media niechcący rozkopali i uszkodzili światłowód. Naprawa w takich przypadkach jest czasochłonna, co może powodować nawet kilkugodzinny brak dostępu dla sieci dla klientów znajdujących się w pobliżu feralnego miejsca. Winę za zerwane kable światłowodowe najczęściej ponoszą nieodpowiedzialni pracownicy budowlani, którzy nie zasięgają informacji o przebiegu sieci teleinformatycznych w miejscu prowadzenia prac ziemnych. 

Niespodziewane awarie światłowodów, które wydarzyły się naprawdę

Są też awarie zupełnie nieoczekiwane i nieprawdopodobne. Pewien mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych wspiął się na wyżyny wandalizmu dysponując zaledwie koparką i śrutówką. Był właścicielem gruntu, który przebiegał przez granice stanowe Florydy i Georgii i jego zdaniem wypłacono mu zbyt niesie odszkodowanie za teren zawłaszczony pod budowę drogi publicznej. Rozwścieczony tym faktem, przekroczył koparką granicę i dokonał dwóch wykopów, rozrywając w tych miejscach światłowody. Gdy na miejsce przyjechali pracownicy serwisu, mężczyzna czekał na nich uzbrojony w śrutówkę. Groził, że przestrzeli na wylot każdego, kto tylko zbliży się do kabla. Kiedy przyjechał funkcjonariusz policji, mężczyzna wycofał się do stanu Georgia i udawał, że nie wie, o co chodzi. Znajdował się wówczas poza obszarem jurysdykcji policjanta z Florydy, a żeby tego było mało – zabrakło też świadków, którzy mogliby podważyć jego wypowiedź. Nieugiętego awanturnika zgubiła jednak porywczość. Kiedy usterka została usunięta, mężczyzna zagroził, że ponownie zerwie kabel i powtórzy swoje działania, czym dostarczył ostatecznego dowodu na to, że jest winny uszkodzenia kabli światłowodowych.

Wrogiem włókna światłowodowego może być też mała, starsza Pani. Bezimienna, 75-letnie Gruzinka odcięła dostęp do światłowodu w całym sąsiednim kraju, Armenii. Kiedy szukała miedzi, jej łopata przeszła przez główne łącze światłowodowe biegnące między dwoma krajami, odcinając tym samy 3.2 miliona Ormian od dostępu do sieci na pięć godzin. 

Co zrobić, jeśli dojdzie do awarii światłowodu?

Światłowody są technologią gwarantującą szybsze i bezpieczniejsze połączenie sieciowe, niż ma to miejsce w przypadku wszystkich innych technologii. Awarie są obecnie dużo bardziej sporadyczne, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Wszystko dzięki temu, że zwiększa się żywotność samych światłowodów, a techniki które stosuje się w celu ich ochrony są coraz bardziej skuteczne. Nowoczesne metody izolacji kabli światłowodowych pozwalają na bezpieczne prowadzenie ich drogą podziemną. Jeśli jednak dojdzie do usterki światłowodu, to najczęściej naprawa jest trudna i kosztowna. Często też samo wykrycie lokalizacji, w której występuje problem, bywa czasochłonne.

W przypadku uszkodzenia okablowania światłowodowego, koniecznie zgłoś nam występujący problem. Pod żadnym pozorem nie próbuj naprawiać sieci samodzielnie – struktura kabla jest na tyle precyzyjna i drobiazgowa, że serwis mogą przeprowadzić jedynie osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Potrzebny jest też zaawansowany sprzęt. 

Po zgłoszeniu awarii przeprowadzimy wyspecjalizowany serwis, który przywróci stuprocentową łączność i zapewni Ci ponowny dostęp do sieci.

W jaki sposób lokalizujemy usterkę sieci światłowodowej?

Aby zlokalizować miejsce, w którym doszło do uszkodzenia kabla światłowodowego, wykorzystujemy reflektometr optyczny, który jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia naszych techników. Za pomocą tego urządzenia możliwe jest wykrywanie usterek nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Reflektometr mierzy długość i tłumienność włókien światłowodowych oraz reflektancję złącz dzięki wysyłaniu impulsu pomiarowego, który odbijając się przechodzi do końca przewodu lub do napotkanej przeszkody, a następie wraca do urządzenia. Jeśli długość przebytej przez sygnał drogi okaże się krótsza niż powinna, to wynik pomiaru pozwoli precyzyjnie określić miejsce awarii (nawet na znacznej długości całkowitej sieci).

Jak wygląda naprawa uszkodzonego światłowodu?

Nowoczesne reflektometry pozwalają nie tylko na odnalezienie problematycznego miejsca w okablowaniu światłowodowym, ale też na zbadanie charakteru uszkodzenia i stworzenie raportu dotyczącego występującej usterki. Naprawa światłowodu zwykle polega na serwisie zerwanych włókien. Specjalista doprowadza wówczas do ponownego połączenia okablowania, a jeśli jest to niemożliwe, wymienia uszkodzone przewody na nowe (jest to bardziej czasochłonne). Spawanie kabli światłowodowych wymaga ogromnej precyzji i doskonałego przygotowania samych włókien. Działania naprawcze zwykle rozpoczynają się od uzyskania dostępu do tego odcinka sieci, w którym występuje problem oraz od oszacowania zakresu koniecznych do przeprowadzenia prac.