Jaki Internet wybrać? Poznaj wady i zalety poszczególnych technologii.
Kiedy pojawiały się światłowody, mówiło się, że mają one szanse zupełnie zrewolucjonizować rynek telekomunikacyjny i są technologią godną przyszłości. Minione lata to szybki wzrost zasięgu sieci światłowodowej w Polsce i dynamiczny wzrost liczby korzystających z niego osób. Skąd bierze się ta popularność i czym łącze światłowodowe różni się od innych, kablowych połączeń internetowych?
Jeśli kiedykolwiek rozważałeś opcję założenia Internetu w swoim domu, to z pewnością spotkałeś się z wieloma różnymi typami oferowanych połączeń. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, dostępne mogły być połączenia telefoniczne, radiowe, kablowe, satelitarne albo światłowodowe właśnie.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Jaki Internet możesz założyć w swoim domu?
- Jakie są wady i zalety poszczególnych technologii?
- Dlaczego światłowód jest bezkonkurencyjnie najlepszy?
- Jakie wady ma Internet światłowody?
Internet stacjonarny
Najbardziej popularnym sposobem (jeszcze!) podłączenia się do sieci jest połączenie telefoniczne, czyli ADSL, które najogólniej rzecz ujmując, jest szerokopasmową technologią, która umożliwia połączenie z sieciami komputerowymi i Internetem. Technologia ta cechuje się asymetrycznością – pozwala uzyskać większą prędkość pobierania danych niż ich wysyłania. Nie jest ona pozbawiona wad i ograniczeń, a jej najsłabszym punktem jest to, że korzysta z tradycyjnych przewodów telefonicznych (miedzianych), a to z kolei determinuje jakość uzyskanego połączenia. Z Internetu uzyskanego poprzez połączenie za pomocą miedzianych kabli, korzysta jednocześnie duża liczba osób, a to sprawia, że odczuwalne są spadki prędkości. Dzieje się tak dlatego, że naprawdę wielu użytkowników może być podpiętych do jednego łącza telefonicznego, które ma przecież ograniczoną przepustowość. Nie bez znaczenia pozostaje również odległość od centrali – powoduje to spadki prędkości, a często uniemożliwia również działanie Internetu.
Internet radiowy
Często pojawiającą się alternatywą dla połączenia do sieci przy pomocy miedzianych kabli, jest połączenie z siecią bezprzewodową. Opcję tę oferują łącza radiowe, które działają za pośrednictwem cyfrowego sygnału i kuszą swoją mobilnością. Zaletą tej technologii bez wątpienia jest łatwość montażu oraz to, że jej zasięg dociera tam, gdzie trudno jest o jakiekolwiek połączenie przewodowe. Internet radiowy nie jest jednak pozbawiony swoich wad, spośród których najbardziej uciążliwą z perspektywy użytkownika, są problemy ze stabilnością połączenia. Prędkość jest tu ograniczona, a na działanie sieci duży wpływ mają warunki atmosferyczne. Na działanie Internetu radiowego duży wpływ ma też pora roku. W lato, kiedy na drzewach pojawia się duża ilość liści, Internet jest często zakłócany i ma ograniczoną przepustowość.
Internet mobilny
Alternatywą dla Internetu radiowego jest bezprzewodowy Internet mobilny, który bazuje na sieci 4G LTE, z maksymalną przepustowością do 150 Mbit/s. Największą wadą tego rozwiązania jest to, że bardzo często pojawiają się ograniczenia transferu występujące w ramach pojedynczego okresu rozliczeniowego. Szybszą i dostępną opcją jest też sieć bezprzewodowa 5G, która w tym momencie ma jeszcze relatywnie niewielki zasięg, a niewiele urządzeń dostępnych na rynku może odbierać tego typu sygnał. Problematyczne jest też obciążenie stacji bazowych – duża ilość jednoczesnych użytkowników, powoduje spadek prędkości i stabilności u innych.
Internet światłowodowy
Łącze światłowodowe, czyli takie uzyskane dzięki przewodowi wykonanemu z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, jest technologią, która zdobywa coraz większą popularność i uznanie. Światłowody umożliwiają przesyłanie danych z prędkością nawet kilkudziesięciu terabitów na sekundę. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kabli miedzianych, w technologii światłowodowej sygnał przesyłany jest za pomocą zer i jedynek. Różnicą jest jednak to, że w światłowodzie zamiast sygnału elektrycznego pojawia się fala światła widzianego.
Internet światłowodowy – czy naprawdę potrzebujesz tak szybkiego łącza?
Najprawdopodobniej nie musimy Ci przekonywać, że dostęp do szybkiego Internetu w dzisiejszych czasach to podstawa, która wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. Nie chodzi tylko o to, że strony z informacjami będą wczytywać się trochę szybciej. Warto zwrócić uwagę na to, że serwery i aplikacje wymagają od nas odbierania coraz większej ilości danych. Dobrym przykładem będzie tu sam Facebook. W tym momencie nikogo nie dziwi, że masowo pojawiają się na nim filmy z autoodtwarzaniem. Zupełnie oczywiste jest to, że nasze wcześniejsze łącza i modemy miałyby z tym wielki problem, a samo przeglądanie aplikacji i strony internetowej byłoby uciążliwe. Idąc dalej – serwisy streamingowe dostarczają materiały o coraz lepszej rozdzielczości. Jakość Full HD coraz częściej zastępowana jest jakością 4K. Niektórzy producenci już dziś obniżają jakość wideo, jeśli łącze internetowe nie jest w stanie obsłużyć lepszej rozdzielczości, a niektórych aplikacji nie da się po prostu uruchomić. Dla przykładu, w popularnym serwisie Netflix z jakości HD można korzystać przy prędkości przynajmniej 5 Mbit/s, zaś z jakości Ultra HD przy prędkości od 25 Mbit/s.
O zaletach szybkiego Internetu doskonale wiedzą też gracze – popularne i wydawane w minionych latach gry potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt gigabajtów, a ich pobranie na słabym łączu mogłoby trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Światłowód oferuje też najniższy PING ze wszystkich dostępnych na rynku technologii. W praktyce oznacza to, że czas reakcji sieci jest błyskawiczny, a decyzje docierają „na pole bitwy” bez żadnego opóźnienia – w przypadku wysokiego PINGu byłoby to znacznie utrudnione, a w konsekwencji mogłoby skończyć się porażką i przegraną w grze.
Internet światłowodowy ma jeszcze jedną zaletę, którą warto wziąć pod uwagę zastanawiając się nad tym, jaki Internet wybrać. Bardzo dobrze sprawdza się wtedy, kiedy z sieci w jednym momencie korzysta wielu użytkowników. W ofercie Wołomin Światłowód znajdują się na przykład łącza biznesowe, które umożliwiają wymianę naprawdę dużych plików między komputerami w krótki czasie i sprawiają, że duża grupa ludzi podłączonych do jednej sieci może w czasie rzeczywistym pracować nad wspólnym projektem, edytując go i przeglądając.
Co stanowi wartą rozważenia alternatywę dla Internetu światłowodowego?
Pokusimy się o tezę, że Internet światłowodowy jest zupełnie bezkonkurencyjny pod względem technologicznego przesyła danych. Cechuje się on szybkim transferem, który dotyczy nie tylko pobierania danych, ale też ich wysyłania. Inne technologie nie są w stanie zapewnić uploadu i downloadu na chociażby zbliżonym poziomie. Nasza oferta skierowana do najbardziej wymagających klientów, daje dostęp do łącz symetrycznych, które zapewniają prędkość nawet 800/800 Mbit/s, co jest zupełnie rewolucyjnym rozwiązaniem.
Nie da się ukryć, że Internet światłowodowy deklasuje inne technologie i w zasadzie nie ma dla niego dobrej alternatywy. Nie oznacza to jednak, że technologia ta ma same zalety i nie posiada żadnych wad. Zainstalowanie w domu Internetu światłowodowego może łączyć się na przykład z wymianą urządzeń, bo nie każdy sprzęt będzie w stanie w pełni wykorzystać możliwości światłowodu. Bez wątpienia potrzebny będzie modem, który obsłuży wysoki transfer danych. Internet światłowodowy zwykle jest też trochę droższy od swoich przewodowych i bezprzewodowych odpowiedników. Kolejna i kluczowa kwestia jest też taka, że aby móc w ogóle korzystać z Internetu światłowodowego trzeba znajdować się w miejscu, w którym usługa jest dostępna. W Wołomin Światłowód stale rozbudowujemy naszą sieć o kolejne ulice, miejscowości, budynki i rejony, tak aby miejsc pozbawionych dostępu do światłowodu było coraz mniej.