Informujemy, że dnia 30.03.2024r. (Wielka Sobota) Biuro Obsługi Klienta będzie nieczynne.

Chiński dekoder z Androidem – wyjątkowo niebezpieczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności

Abonamentowe serwisy streamingowe, takie jak Netflix, HBO GO czy Disney +, z roku na rok są coraz droższe. W związku z tym, szczególnie nie dziwi nas fakt, że niektórzy na własną rękę poszukują alternatywnych rozwiązań, które pomogą zminimalizować koszty subskrypcji video z legalnych źródeł. I tu do akcji wkraczają chińskie TV Boxy (dekodery) z Androidem – stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne urządzenia, które oferują dostęp do chronionych treści za niewielką cenę. Trzeba przyznać – faktycznie potrafią być kuszące!

Zanim zdecydujesz się obejść system i zamówić na Amazonie lub AliExpress chiński TV Box z Androidem, koniecznie musisz poznać zagrożenia, które generuje korzystanie z takich urządzeń. Sprawdziliśmy i przetestowaliśmy je dla Was!

Jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z chińskich dekoderów telewizyjnych z systemem Android? 

– Chcąc zaoszczędzić na subskrypcjach, możesz w istotny sposób narazić swoje dane i prywatność, 
a także otworzyć się na potencjalne ataki ze strony cyberprzestępców.

– Testy przeprowadzone na różnych takich urządzeniach, ujawniły preinstalowane backdoory, a to może stanowić istotne zagrożenie dla prywatności korzystających z nich użytkowników. 

– Co więcej – próba zainstalowania czystego systemu Android na takim urządzeniu, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. W przypadku niektórych TV Boxów okazało się też, że urządzenie świetnie kłamie na temat swojej specyfikacji (np. ilości pamięci RAM). 

– Wiele z tych urządzeń nie jest zgodnych z certyfikacją DRM (Digital Rights Management), co sprawia, że dostęp do legalnych usług streamingowych za ich pośrednictwem może być utrudniony lub nawet niemożliwy. Częstym problemem na tego typu urządzeniach jest też jakość odtwarzanego materiału. Pomimo „dobrej” specyfikacji urządzenie się zacina i oferuje dostęp do video w słabej rozdzielczości. Dla przykładu – Netflix i Amazon Prime Video, wymagają od obsługujących je urządzeń zgodności z odpowiednimi poziomami DRM.  

Korzystanie z nielegalnych TV Boxów może wpłynąć też na prędkość i jakość działania Internetu. 

W jaki sposób?

– Nielegalne TV Boxy często korzystają z nieautoryzowanych usług streamingowych, które przesyłają treści wideo przez Internet. Może to generować znaczne obciążenie dla połączenia internetowego, szczególnie gdy urządzenia te używane są równocześnie z innymi usługami wymagającymi dużej przepustowości, takimi jak np. gry online. Warto pamiętać też o tym, że urządzenia te mogą w tle i bez naszej wiedzy, generować ruch, który obciąża łącze. 

– Nielegalne TV Boxy mogą być wyposażone w niebezpieczne oprogramowanie, takie jak malware, które może zużywać zasoby Twojego urządzenia i łącza internetowego. Malware może prowadzić 
do spowolnienia systemu, a także obciążać Twoje połączenie internetowe poprzez wysyłanie 
i pobieranie danych w tle bez Twojej wiedzy.

– Korzystanie z nielegalnych TV Boxów może również narażać Twoją sieć domową na zagrożenia związane z bezpieczeństwem. Jeśli oprogramowanie zainstalowane na TV Boxie jest zainfekowane lub ma luki w zabezpieczeniach, może to stanowić punkt wejścia dla hakerów, którzy mogą próbować przejąć kontrolę nad Twoją siecią, podsłuchiwać ruch sieciowy, a nawet zmniejszyć prędkość Internetu poprzez ataki typu DDoS.

– Niektórzy dostawcy internetowi stosują tzw. „zarządzanie ruchem” (traffic shaping) w celu ograniczenia prędkości dla określonych typów ruchu sieciowego, takich jak usługi streamingowe. Jeśli Twój dostawca Internetu wykryje, że korzystasz z nielegalnych usług streamingowych 
za pośrednictwem TV Boxa, może prowadzić to do ograniczenia usług.

Zastosowanie chińskich TV Boxów z Androidem jest jedna znacznie szersze. Zdarza się, że niektórzy wykorzystują je jako uzupełnienie telewizora, szczególnie takiego, który nie posiada funkcji SMART.Konsumenci wybierają tanie, chińskie TV Boxy z Androidem, zamiast tych sprawdzonych, które są sprzedawane w całej Europie i w ramach obecnych tu regulacji, po prostu muszą zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. I nie mamy tu na myśli bezpieczeństwa w rozumieniu wybuchających urządzeń, a raczej bezpieczeństwo cyfrowe (tzw. cyberbezpieczeństwo). 

Urządzenia takie jak chińskie TV Boxy z Androidem potrafią aktualizować się w tle do nowszych wersji oprogramowania sprzętowego (tzw. Firmware), które najczęściej nie zapewniają ani prywatności użytkowników ani bezpieczeństwa (np. podczas dokonywania transakcji bankowych). Do tego dochodzi też aspekt, który jest wyraźnym zwiastunem nadchodzącego problemu, a mianowicie, zwolnienie działania usługi internetowej, która potrafi być zajmowana przez komunikację CHINOBOXA z różnymi serwerami na świecie. Niebezpieczne jest również to, że tego typu urządzenia mają coraz większe możliwości sprzętowe, a to z kolei prowadzi do zagrożenia wykorzystania ich do ataków typu DDoS w roli tzw. komputerów zombie. Warto pamiętać też o tym, że nawet niezamierzona działalność, ale spowodowana posiadaniem takiego dekodera, może okazać się niegodna z prawem i wówczas będzie ścigana przez odpowiednie służby.