Informujemy, że dnia 30.03.2024r. (Wielka Sobota) Biuro Obsługi Klienta będzie nieczynne.

Prędkość Internetu – poznaj 10 rzeczy, które mogą na nią wpływać

Czy w dzisiejszych czasach mamy jeszcze powody do tego, aby narzekać na Internet? Niestety, okazuje się, że tak. Najczęściej narzekamy na to, że Internet nie jest po prostu wystarczająco szybki. Winą za kiepską jakość połączenia najczęściej obarczamy dostawcę usług internetowych. Pytanie brzmi – czy takie oskarżenia są słuszne i uzasadnione? Najczęściej nie są, a Ty sam_a możesz zrobić kilka rzeczy, aby wpłynąć na prędkość Twojego Internetu i poprawić jego działanie.

Wielu osobom wydaje się, że wszystkie problemy związane z prędkością Internetu pomoże wyeliminować zakup najnowszego modemu. Najczęściej to jednak nie wystarcza. Na jakość Twojego łącza największy wpływ ma bowiem rodzaj połączenia z Internetem. Zależnie od tego, czy korzystasz ze swojego łącza przy pomocy kabla Ethernet czy bezprzewodowo,  ma to znaczący wpływ na to, jakie prędkości możesz uzyskać. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jaka za tym połączeniem stoi technologia – światłowód, radiówka, Internet LTE czy Internet DSL. 

Wiemy, że wybór dostawcy usług internetowych to rzecz, której najczęściej nie da się zmienić na już i w ciągu jednego dnia, dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci przyspieszyć prędkość Twojego obecnego połączenia z Internetem.

1. Kabel Ethernet RJ45 czy połączenie bezprzewodowe

Musisz wierzyć nam na słowo, że połączenie przewodowe zawsze będzie lepsze niż Wi-Fi. W przypadku sieci bezprzewodowej istnieje naprawdę wiele czynników, które mogą wpływać na prędkość połączenia. Są to na przykład natężenie ruchu, jakość sieci, lokalizacja routera czy występujące zakłócenia (więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy tutaj: https://wolomin-swiatlowod.pl/ogloszenia/bezprzewodowa-siec-wi-fi-jakie-sa-najczestsze-przyczyny-zaklocen-w-jej-dzialaniu/). Obecnie maksymalna prędkość Wi-Fi wzrosła do nieco ponad 860 Mbit/s, co jest mizernym wynikiem w porównaniu z prędkościami, które są możliwe do uzyskania podczas połączenia za pomocą kabla Ethernet (nawet do 10 GB/s).

Jeśli to możliwe, używaj więc kabla do łączenia urządzeń takich jak inteligentne telewizory, konsole do gier, urządzenia obsługujące Twój inteligentny dom i inne. Wiemy, że nie wszystko da się podłączyć do sieci w ten sposób, ale wtedy, kiedy tylko to możliwe, naprawdę warto to zrobić. Jeśli wprowadzisz to rozwiązanie, szybko zaobserwujesz znaczną różnicę. 

Budując nowy dom zadbaj o to, aby były w nim rozprowadzone kable Cat5e. Powinny one umożliwiać podłączenie każdego punktu telewizyjnego i tym samym umożliwiać podłączenie do nich nie tylko telewizorów, ale też powiązanych z nim sprzętów, takich jak dekodery czy konsole do gier.

2. Sprzęt komputerowy

Wiesz, że to, z jakich urządzeń komputerowych korzystasz, również może mieć wpływ na to, że Twój Internet nie osiąga wystarczających prędkości? Starsze komputery, laptopy oraz urządzenia mobilne, najczęściej posiadają wolniejsze procesory, które to mogą wpływać na prędkość połączenia z Internetem. Mało tego – takie starsze urządzenie, może spowalniać też działanie wszystkich innych sprzętów podłączonych do sieci, nawet tych nowszych i lepiej przystosowanych do pracy z nowoczesnymi usługami internetowymi.

3. Złośliwe oprogramowanie

Jeżeli Twój komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, to właśnie to może być jedną z głównych przyczyn tego, że Twój Internet działa wolno. Złośliwe oprogramowania takie jak na przykład oprogramowanie szpiegujące, zaprojektowane są w taki sposób, że samoistnie instalują się na komputerze i „czają się” w tle. W praktyce może oznaczać to, że łączenie się z Internetem odbywa się bez Twojej wiedzy, a to znacznie ogranicza przepustowość łącza. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia tego czynnika, warto mieć zawsze uruchomione oprogramowanie zabezpieczające. Zachowaj też czujność podczas otwierania załączników, które znajdują się we wpadających do Twojej skrzynki wiadomościach.

4. Router

W przypadku routerów, sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku starszego sprzętu komputerowego – im będą one starsze, tym wolniej będą działać w Twojej sieci. Jeśli posiadasz urządzenie, które ma więcej niż trzy lub cztery lata, to bardzo możliwe, że nadszedł czas, aby pomyśleć o zakupie nowego routera. Najnowsze modele dostępne na rynku wykorzystują stardardy Wi-Fi 802.11 do tworzenia szybszych i nadążających za potrzebami współczesnych użytkowników sieci. W przypadku starszych urządzeń często występują też słabsze anteny, które mają bezpośredni wpływ na zasięg sieci bezprzewodowej w domu.

5. Lokalizacja routera

Jest to jeden z najważniejszych czynników, które maja wpływ na zasięg oraz wydajność Twojej sieci Wi-Fi. Router powinien znajdować się możliwie jak najbliżej urządzeń, które z niego korzystają. Pamiętaj o tym, że ściany, drzwi i inne przeszkody, które na swojej drodze napotka sieć bezprzewodowa, mogą wpływać na prędkość oraz zasięg sieci. Router powinien więc znajdować się na otwartej przestrzeni. Jeżeli to możliwe, zawsze możesz też skorzystać ze wzmacniacza zasięgu albo systemu MESH (o tym, dlaczego sieć krawatowa to rozwiązanie, które może korzystnie wpłynąć na jakość Twojego połączenia bezprzewodowego, pisaliśmy tutaj : https://wolomin-swiatlowod.pl/urzadzenia/system-mesh-jak-dziala-i-czy-to-naprawde-najlepsze-rozwiazanie-na-zwiekszenie-zasiegu-domowego-wi-fi/?fbclid=IwAR1sf_wGKzw3Gr374b73PnpTBZFhZn0k7DWsbyhQhYWs2GCtwUwBIuPZbB8)

6. Przeglądarka internetowa

I chociaż może to zabrzmieć banalnie, to wybór przeglądarki również może wpływać na szybkość Twojego Internetu. Zachęcamy Cię do przetestowania kilku różnych przeglądarek takich jak Safari, Google Chrome czy FireFox z witrynami, które odwiedzasz najczęściej. Po prostu sprawdź, która z nich reaguje najszybciej.

7. Serwer Hosta

Pamiętasz nasz artykuł o tym, jak działa Internet? Jeśli tak, to z pewnością wiesz, że podczas przeglądania Internetu tak naprawdę logujesz się do serwera hosta, na którym znajduje się pożądana witryna. Może zdarzyć się tak, że serwer hosta nie będzie miał wystarczającej mocy lub nie będzie prawidłowo skonfigurowany, a wówczas będzie działał wolniej, niż powinien. Niska prędkość Internetu może nie być wówczas problemem występującym po Twojej stronie, a w witrynie, którą odwiedzasz.

8. Połączenie szerokopasmowe

Połączenie, jakie zapewnia Ci Twój dostawca usług internetowych, jest najważniejszym z czynników wpływających na prędkość Internetu. Cała sprawa sprowadza się więc do tego, jakie masz połączenie i jaką prędkość wybrałeś podczas podpisywania umowy. W Wołomin Światłowód gwarantujemy prędkości sięgające nawet 900 Mbit/s (po kablu) w najnowszej z obecnie dostępnych technologii. Światłowód jest technologią bezkonkurencyjną w porównaniu z łączami innego typu.

9. System operacyjny

To kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę, podczas oceny ogólnej szybkości Internetu. Wpływ na jakość połączenia może mieć bowiem i system operacyjny komputera i szybkość występującego w nim procesora. Zadbaj więc o to, aby mieć najnowszą z dostępnych wersji systemu operacyjnego. Przyjmuje się bowiem, że każda kolejna aktualizacja, wpływa korzystnie na bezpieczeństwo oraz ogólną wydajność.

10. Ruch sieciowy

Kiedy wiele osób korzysta jednocześnie z Internetu, często da się zaobserwować wolniejsze działanie sieci. Nie jest to niczym niezwykłym. Prędkość najczęściej spada w nocy, bo to właśnie wtedy większość osób jest już po pracy i rozpoczyna transmisję strumieniową np. z serwisu Netflix. Na ten czynnik nie masz wielkiego wpływu, ale możesz skontrolować liczbę osób, które uzyskują dostęp do Twojej sieci. Jeśli liczba ta będzie duża i wszyscy będą korzystać z Internetu w jednym momencie, może być to przyczyną wystąpienia przeciążenia, które odczujesz w formie spadku prędkości łącza. To kolejny powód, dla którego warto zainwestować w najnowsze urządzenia sieciowe, bo te mogą obsługiwać wielu użytkowników jednocześnie i przydzielać im różne pasma Wi-FI.