Jak działa Internet?

Wydawać by się mogło, że to, jak działa Internet jest zupełnie proste. Wystarczy przecież, że weźmiesz komputer, odpalisz przeglądarkę, wpiszesz adres strony, klikniesz enter i już. Raz w miesiącu trzeba też za dostęp do sieci zapłacić, przecież to żadna filozofia. Ale czy wiesz, jak to się dzieje, że możesz połączyć się z dowolnym miejscem na świecie i korzystać z dowolnych zasobów Internetu? Czym właściwie jest Internet? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Spróbujemy wyjaśnić Ci to w przystępny i zrozumiały sposób, obiecujemy!

Internet, najprościej rzecz ujmując, jest systemem umożliwiającym wymianę informacji (danych) pomiędzy różnymi urządzeniami do niego podłączonymi. I chociaż to prawda, to taka odpowiedź z pewnością nie jest ona wystarczająca. Mimo tego, że Internet kojarzy się z czymś nieuchwytnym, to zdecydowanie ma on swoją fizyczną postać, bo składa się z komputerów, routerów, hostów, serwerów i kabli, czyli czegoś co można zobaczyć i dotknąć. 

Z naszego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest Internet?
  2. Jak działa Internet?
  3. Czym jest serwer, host, numer IP i DNS?
  4. Dlaczego Internet bywa nazywany siecią sieci?

Co naprawdę się dzieje, kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę adres www.wolomin-swiatlowod.pl?

Wolomin-swiatlowod.pl to strona internetowa, a od strony technicznej, zbiór plików, które zapisane są w miejscu zwanym hostem. Host nie jest miejscem tajemniczym, a po prostu wydzielonym obszarem serwera. Serwer to najogólniej rzecz ujmując komputer, ale dość specyficzny, bo taki, który służy jednie do przechowywania danych i ich udostępniania innym komputerom (serwerom). Serwer ma swoje fizyczne miejsce, jest podłączony do sieci, a część jego pamięci zajmuje host, czyli miejsce, w którym zapisane są dane dotyczące stron www. Serwery znajdują się w różnych miejscach – dla przykładu serwer Facebooka znajduje się w Szwecji, a serwer Google w stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych.

Komputer musi połączyć się z hostem i „przekonać” go do tego, aby udostępnił mu swoje dane. Aby cokolwiek się wydarzyło, musi więc zaistnieć komunikacja. Komunikację umożliwia protokół TCP/IP, który jest zbiorem zasad i reguł określających zachowanie w Internecie oraz sposób, w jaki dane mogą być przekazywane. Na protokół TCP/IPnadbudowane są kolejne protokoły umożliwiające korzystanie z takich usług jak poczta, strony internetowe czy wymiana plików. Popularny skrót HTTP (Hypertext Transfer Protocol) umożliwia wyświetlanie stron internetowych www, protokół FTP (File Transfer Protocol) odpowiada za wymianę plików, zaś protokół SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) pozwala korzystać z poczty.

Komputerów i serwerów w sieci jest tak dużo, że nie da się ich policzyć. Serwer ma swoją fizyczną lokalizację, podobnie do komputera.

Jak to możliwe, że znajdujący się w Wołominie laptop pozyska dane z hosta znajdującego się np. w Australii?

Jest to możliwe dzięki numerom IP (Internet Protocol), które powszechnie uznaje się za numery przypisane urządzeniom podłączonym do Internetu, co nie do końca jest prawdą. To samo urządzenie może mieć bowiem różne numery IP np. w zależności od tego, gdzie będzie podłączone. Najważniejsze jest jednak to, że każde podłączone do Internetu urządzenie jest „ponumerowane” przez adres IP właśnie. Każdy adres IP jest też jedynym i niepowtarzalnym w skali globalnej.

Teraz przechodzimy do kolejnej, ważnej kwestii. Odpalając przeglądarkę internetową nie wpisujesz przecież ciągu cyfr, a nazwę, jak na przykład wolomin-swiatlowod. Ten adres URL składa się z www (protokół obsługujący strony internetowe), wolomin-swiatlowod (adres hosta), pl (domena). Dla komputera taki adres sam w sobie nic nie oznacza – komputer musi przełożyć to wszystko na adres IP, a do tego służy DNS (Domain Name System). Jest to dość złożony system, nie tylko pod względem technicznym, ale też prawnym. Najogólniej rzecz ujmując – DNS sprawia, że za pomocą zrozumiałej dla człowieka nazwy komputer odnajduje konkretne zasoby w Internecie. DNS służy więc do powiązania nazwy stworzonej ze słów z konkretnymi adresami IP zapisanymi w postaci liczb.

DNS to systemem serwerów, na których przechowywane są dane dotyczące nazw poszczególnych stron internetowych oraz adresów IP serwerów, na których się one znajdują. Kiedy wpiszesz w przeglądarkę www.wolomin-swiatlowod.pl Twój komputer wyśle zapytanie do serwera DNS o adres IP, a kiedy uzyska odpowiedź, oba urządzenia będą mogły się z sobą skomunikować. To bardzo ważny moment, bo jeśli nie uda się powiązać nazwy z numerem IP, komputery nie będą w stanie się wzajemnie odnaleźć, a sam Internet stanie się dla Ciebie ślepy. Jest do dość skomplikowany proces, bo stron są niezliczone ilości, podobnie zresztą do internautów, który bezustannie próbują łączyć się z różnymi serwerami. Warto wiedzieć jednak, że cały system opiera się na 13 serwerach głównych, które są rozmieszczone na całym świecie i mają swoje klony (jeden z nich znajduje się nawet w Poznaniu). 

Kiedy znany jest numer IP komputera i numer IP hosta, urządzenia mogą się z sobą skontaktować. Jeśli korzystasz z Internetu światłowodowego, to jesteś podłączony do sieci lokalnej LAN (Local Area Network), która z kolei jest podpięta do sieci bardziej ogólnej. Największe z sieci (sieci szkieletowe) obejmują całe kraje oraz kontynenty i z tego powodu Internet często określa się mianem sieci sieci. Najprościej rzecz ujmując –  Twoja sieć domowa łączy się z siecią większą, a większa z jeszcze większą, aż finalnie powstaje coś, co nazywamy Internetem. 

Jak to możliwe, że dane trafiają dokładnie tam, gdzie powinny? 

Jest to możliwe dzięki routerom – są to komputery, których działanie ogranicza się do jednej funkcji – dane w sieci przekazywane są za pomocą pakietów. Każdy z nich ma nagłówek zapisany za pomocą adresu IP, danych odbiorcy i nadawcy. Poszczególne routery przekazują sobie pakiety danych, aż finalnie trafią do urządzenia, które ma właściwy numer IP. Ciekawe jest to, że pakiety danych między tymi samymi odbiorcami mogą wędrować zupełnie innymi trasami.

A to, że czytasz ten tekst jest efektem tego, że wszystkie ze wspomnianych procesów zaistniały.