Informujemy, że dnia 30.03.2024r. (Wielka Sobota) Biuro Obsługi Klienta będzie nieczynne.

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi – jakie są najczęstsze przyczyny zakłóceń w jej działaniu?

Internet bezprzewodowy jest jednym z tych wynalazków, które śmiało można nazwać jednymi z najwspanialszych w historii. Swobodny dostęp do sieci z dowolnego miejsca, w domu czy w budynku biurowym, odciska się na naszej codzienności niezwykle ważnym piętnem. Ale czy zdarzyło Ci się zauważyć, że Twoje połączenie z Wi-Fi nie działa stabilnie albo całkowicie znika w niektórych pokojach? Jeśli chcesz wiedzieć, co może być przyczyną zakłóceń w działaniu sieci bezprzewodowej, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Nie jest tajemnicą, że wszystkie urządzenia korzystające z łączności bezprzewodowej są podatne na zakłócenia. Sieć Wi-Fi nie stanowi w tej kwestii wyjątku. W domach i biurowcach, bezprzewodowy Internet, napotyka na swojej drodze wiele przeszkód, które zakłócają jego działanie. Routery, które można nazwać również punktami dostępu Wi-Fi, przesyłają fale radiowe, które pozwalają bezprzewodowo komunikować się z urządzeniami. Fale radiowe są częścią widma elektromagnetycznego. Wszystko to, co blokuje ścieżkę fali radiowej lub powoduje zakłócenia elektromagnetyczne, może skutecznie zablokować lub osłabić sygnał.

Największym blokerem sygnału Wi-Fi są materiały budowlane. Problemy z działaniem bezprzewodowej sieci mogą być spowodowane również obiektami fizycznymi oraz falami radiowymi emitowanymi przez inne urządzenia. Chętnie opowiemy Ci o najczęstszych przyczynach zakłóceń.

Najczęstsze przyczyny zakłóceń sieci Wi-FI

1. SIEĆ WI-FI SĄSIADA – POZIOM ZAKŁÓCEŃ – ŚREDNI do WYSOKI

Otwórz ustawienia w swoim telefonie i spójrz, ile różnych nazw sieci domowych (SSID) możesz zobaczyć. Wszystkie one należą do Twoich sąsiadów. Każda sieć bezprzewodowa, która znajduje się w pobliżu Twojej, może zakłócać połączenie szerokopasmowe. Pasma składają się z wielu kanałów Wi-Fi, które często używane są do wysyłania oraz odbierania danych. Istnieje prawdopodobieństwo, że router Twojego sąsiada korzysta z tego samego kanału bezprzewodowego co Ty lub z kanału nakładającego się, a to może wpłynąć na przepustowość oraz prędkość Twojego połączenia.

Zdecydowana większość routerów umożliwia jednak przełączenie się na inny kanał, co ma na celu zmniejszenie występujących zakłóceń. Dostępne są również routery dwuzakresowe, które pozwalają na przełączenie się pomiędzy częstotliwością 2,4 GHz oraz 5 GHz, a takie działanie może skutecznie poprawić jakość połączenia.

Czasami zdarza się też tak, że sieć bezprzewodowa może przez dłuższy czas działać poprawnie. A później sąsiad wymienia router na inny. I wtedy zaczynają się prawdziwe problemy.

(P.S. Napisaliśmy kiedyś artykuł o tym, co zrobić, aby poprawić jakość połączenia z siecią bezprzewodową. Przeczytasz go tutaj: https://wolomin-swiatlowod.pl/ogloszenia/bezprzewodowa-siec-wi-fi-jak-poprawic-jej-dzialanie/)

2. METAL – POZIOM ZAKŁÓCEŃ – WYSOKI

Metal jest materiałem zdecydowanie najsilniej blokującym sygnał bezprzewodowy. Jest też najtrudniejszy do penetracji, ponieważ jest przewodnikiem elektryczności. Zastanawiasz się, co wspólnego ma prąd i sieć Wi-Fi? Otóż fale radiowe są elektromagnetyczne, a to oznacza, że metal świetnie radzi sobie z ich pochłanianiem.

Na działanie Twojej sieci bezprzewodowej wpływ będzie miało więc wszystko to, co wykonane jest z metalu i posiada metal w sobie. Metalowe żaluzje, drzwi, meble i ściany, mogą osłabić lub całkowicie zabić sygnał Wi-Fi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku aluminiowych drzwi, ram okiennych czy nawet okładzin np. do kominków z płaszczem wodnym, których nie widać, a które mogą naprawdę niekorzystnie wpływać na zasięg, prędkość przesyłu oraz jakość połączenia. Zasada jest taka – im więcej metalu znajdzie się pomiędzy routerem, a podłączonymi do sieci urządzeniami, tym gorszy będzie sygnał.

3. BETONOWE ŚCIANY – POZIOM ZAKŁÓCEŃ – WYSOKI

Sygnał Wi-Fi nie lubi spotykać na swojej drodze również betonu, bo ten jest jednym z najgrubszych materiałów budowlanych. Sygnał z dużym trudem przechodzi przez betonowe ściany oraz podłogi, a jeśli te połączone są metalowymi listwami, to jeszcze bardziej utrudnia mu to stabilne działanie. Im grubsza będzie betonowa ściana, tym trudniej będzie przebić się przez nią bezprzewodowej sieci.

Zaznaczamy jednak, że chodzi tu o typowy beton oraz żelbeton. Poprzez ściany wykonane np. z cegieł sygnał będzie przechodził lepiej, chociaż te również będą stanowić dla niego pewne ograniczenie.

4. OKNA I PRZYCIEMNIANE SZYBY – POZIOM ZAKŁÓCEŃ – NISKI

Szyby? Naprawdę? W jaki sposób mogę one wpływać na działanie sieci bezprzewodowej? Są przecież przezroczyste i nie są tak grube jak ściany. Zgadza się, ale pod ich niewinnym wyglądem, może kryć się skuteczny zakłócacz sygnału Wi-Fi.

Okna świetnie sprawdzają do wpuszczenia światła, ale równie skutecznie mogą zagłuszać sygnał bezprzewodowy, odbijając go. Szczególnie dobrze radzą sobie z tym zadaniem okna niskoemisyjne. Posiadają bowiem metaliczną powłokę, która może blokować i odbijać sygnał dużo skuteczniej niż ma to miejsce w przypadku standardowego, przezroczystego okna.

5. LUSTRA – POZIOM ZAKŁÓCEŃ – POZIOM ZAKŁÓCEŃ – NISKI DO BARDZO WYSOKI

Lustra, podobnie do okien, również odbijają światło. Wszystkie z nich wykonane są też z cienkiej warstwy metalu na kawałku szkła. Właśnie przez to, że posiadają metalowy podkład, mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne. Wpływ luster na działanie sieci bezprzewodowej w dużej mierze zależy od rozmiaru lustra. Lustrzana ściana będzie miała znacznie większy wpływ na sygnał sieci Wi-Fi (BARDZO WYSOKI),  niż niewielkie ozdobne lusterko (BARDZO NISKI).

6. URZĄDZENIA DZIAŁAJĄCE W CZĘSTOTLIWOŚCI 2,4GHz – PIOZM ZAKŁÓCEŃ – ŚREDNI

Routery bezprzewodowe wysyłają fale radiowe, aby komunikować się z urządzeniami bezprzewodowymi. Fale radiowy wykorzystują dwie częstotliwości, tj. 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pasmo o częstotliwości 2,4GHz zwykle jest bardzo mocno zatłoczone, bo w tym paśmie działa wiele urządzeń takich jak elektroniczne nianie, telefony bezprzewodowe, zestawy słuchawkowe, krótkofalówki, mikrofalówki, urządzenia Bluetooth i inne.

I chociaż wprowadzono określony standardy Wi-Fi, w celu ustrukturalizowania sposobu, w jaki urządzenia Wi-Fi komunikują się ze sobą, tak aby zmniejszyć ilość zakłóceń sygnału oraz poprawić prędkość Wi-Fi, to mimo wszystko wiele z wymienionych urządzeń wcale nie wymaga połączenia z Internetem, więc siłą rzeczy nie biorą udziału we wspomnianej strukturze.

Wpływ na działanie sieci bezprzewodowej mogą mieć również pady do konsoli, podłączone przez Wi-Fi lub Bluetooth. Powodują one sporo zakłóceń i naprawdę skutecznie potrafią zabić sygnał.

7. SPRZĘT AGD – POZIOM ZAKŁÓCEŃ – NISKI

Urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak zmywarki, kuchenki, piekarniki czy mikrofalówki, składają się z elementów elektrycznych oraz metali, co czyni je źródłem zakłóceń elektrycznych.

Większość kuchenek mikrofalowych działa w paśmie 2,4 GHz, w którym równocześnie pracuje wiele urządzeń bezprzewodowych (zwłaszcza). Jeśli włączysz mikrofalówkę i jednocześnie zaczniesz obserwować, co dzieje się z jakością Twojego połączenia z siecią, to najpewniej zauważysz, że pojawiają się znaczne zakłócenia.

Wpływ na jakość Twojego połączenia z siecią bezprzewodową mogą mieć również anteny satelitarne. Jeśli te zostaną nieprawidłowo podłączone lub okablowane, są stare i zniszczone, to całkiem możliwe, że w ich pobliżu dochodzi do wycieku zakłóceń sygnału w pobliżu.

Jeśli w Twoim domu ktoś korzysta z aparatu słuchowego, to musisz wiedzieć, że jeśli taka osoba znajdzie się bardzo blisko od bezprzewodowego urządzenia nadawczego, to wtedy również mogą pojawić się zakłócenia.

Zewnętrzne monitory oraz wyświetlacze, a przynajmniej niektóre z modeli, mogą emitować zakłócenia harmoniczne w paśmie 2,4 GHz między kanałami 11 i 14.

Na takiej samej częstotliwości jak sygnał Wi-Fi oscylują też lampki choinkowe oraz akwaria. Są one znane jako powszechna przyczyna zakłóceń w pracy sieci bezprzewodowej. Unikaj stawiania routera w pobliżu akwarium oraz ubranej w świątecznej lampki choinki, a jakość Twojej sieci będzie lepsza.

Warto wiedzieć też o tym, że wszystkie urządzenia dopuszczone i dostępne na rynku EU nie powodują problemów zdrowotnych i nie wpływają na działanie takich urządzeń jak np. rozruszniki serca. Problematyczne są zaś urządzenia ściągane w ramach prywatnego importu z Chin. Mają one dużo większą moc i dużo bardziej zakłócają sygnały innych sieci bezprzewodowych, tj. tych zgodnych z normami EU. Tego typu urządzenia niestety mogą też być szkodliwe dla np. dla rozruszników serca.